Kultura 6 mar 2017 | Magdalena Gill
Droga Krzyżowa skomponowana przez bydgoszczanina

Kompozytor Michał Biechowski (z prawej) i zespół Quadrans, który prowadzi

Połączone chóry i zespoły z Bydgoszczy i Niemcza, a także orkiestra złożona z młodych muzyków wystąpią w muzycznej Drodze Krzyżowej, skomponowanej przez bydgoszczanina Michała Biechowskiego.

- Muzyczna Droga Krzyżowa Biechowskiego to nabożeństwo drogi krzyżowej, w formie muzycznego wydarzenia sakralnego. To całkowicie autorski materiał w płaszczyźnie tekstowej i muzycznej, charakteryzujący się bogactwem stylów muzycznych i harmonii, napisane na chór mieszany i orkiestrę – flet, kwintet smyczkowy i pianino, z myślą o uroczystym wykonaniu w kościele – zapowiadają organizatorzy.
Utwór prezentowany będzie już trzeci rok z rzędu. Wezmą w nim udział połączone chóry i zespoły z Bydgoszczy i Niemcza m.in.: Zespół Muzyczny Effatha z parafii św. Trójcy, schola Śpiewajmy Panu z parafii św. Maksymiliana Kolbego, zespół popgospelowy Quadrans, chór z parafii Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych w Niemczu, chór parafii Zmartwychwstania Pańskiego. W orkiestrze z kolei grają uczniowie szkoły muzycznej i studenci Akademii Muzycznej.
Wszystkie teksty do utworów napisała Dorota Barwińska. Muzykę skomponował Michał Biechowski. Opiekę artystyczną i muzyczną nad całym wydarzeniem objął dyrygent Mateusz Lewandowski, który zajął się także  przygotowaniem zespołów.
Wydarzenie prezentowane będzie trzykrotnie, zawsze w piątki: 24 marca o godz. 18.30 w parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy (Osowa Góra), 31 marca o godz. 18.30 w parafii pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych w Niemczu oraz 7 kwietnia o godz. 18.30 w parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy.

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego