Kultura 9 kwi 2019 | Redaktor
Fryderyk Chopin – spektakl o talencie i byciu sobą w KPCK

materiał KPCK

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury zaprasza na wieczór z muzyką i aktorstwem. We wtorek (9 kwietnia) tutejszy Salon Hoffman wypełni się muzyką Chopina, a Dariusz Jakubowski zaprezentuje miniaturę teatralną o kompozytorze.

Aktor przedstawi gościom rodzaj poetyckiego stand up-u, przybliżając fragmenty „Fausta” J.W. Goethego oraz miniatury teatralne Mariana Hemara „Umowa” i „Kosmopolita”. Napisane w latach 60. dla Radia Wolna Europa utwory przedstawią hipotetyczne obrazy z życia kompozytora.

Obok gry aktorskiej obecna będzie muzyka: zaśpiewa sopranistka Katarzyna Thomas, której akompaniować będzie Piotr Szafraniec.

Początek o godz. o godz. 18.00 w Salonie Hoffman KPCK (pl. Kościeleckich 6).

Spektakl stawia pytania o wierność talentowi. „»Dobrem powierzonym« zwykł określać talent Witold Lutosławski. Jak nim zawiadywać? Odwieczne dylematy, wybory, kompromisy człowieka, artysty (...) Czemu służy twój talent? Tobie, sztuce, narodowi, konwencji, komercji? Czy bardziej pozostać artystą, czy poświęcić się dla narodu? Czy być patriotą, czy kosmopolitą? Czy to się wyklucza? Czy presja patriotyzmu nie bywa opresją? (....)” - czytamy w zapowiedzi.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w KPCK oraz na www.biletyna.pl


Dariusz Jakubowski – aktor filmowy i teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 2006–2014 Wiceprezes Zarządu Związku Artystów Scen Polskich. Od 1984 roku (przez dwadzieścia osiem lat) aktor warszawskiego Teatru Studio, gdzie debiutował w „Affabulazione” Piera Paolo Passoliniego w reżyserii Tadeusza Łomnickiego, jako student IV roku. Występował na wielu prestiżowych scenach (np. Teatr na Tagance w Moskwie, paryska Olympia) i festiwalach teatralnych w Europie, a także w Izraelu, Australii, Japonii, na Tajwanie i w Singapurze. Owocem zainteresowań i współpracy z teatrem niezależnym jest m.in. występ w roli Dionizosa w „Bachantkach” Eurypidesa na offowej scenie Southwark Playhouse w Londynie i na Festiwalu M. Czechowa w Forest Row w Anglii. Współpracuje z filmem niezależnym, uczestniczy w działaniach performatywnych na styku teatru, muzyki alternatywnej i sztuk wizualnych. Popularność i sympatię wśród szerokiej widowni przyniosły mu role w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych. Jest twórcą spektakli łączących muzykę i słowo. Wraz ze śpiewaczką Katarzyną Thomas jest twórcą Artystycznych Salonów.

Katarzyna Thomas –  sopran. Jej technika wokalna  pozwala na wykonywanie szerokiego repertuaru, od późnego renesansu, aż po współczesność. Występowała zarówno na festiwalach poświęconych muzyce współczesnej, jak Warszawska Jesień, Warszawskie Spotkania Muzyczne i Portrety Kompozytorów, jak i na Festiwalu Chopiniana w Łazienkach Królewskich w Warszawie, czy wielokrotnie na Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. Dokonywała nagrań i koncertowała z Zespołem Muzyki Dawnej LEGE ARTIS, którego była współzałożycielką. Zainteresowanie teatrem zaowocowało występem w realizacji Bachantek Eurypidesa na londyńskiej scenie Sauthwark Playhouse i na Festiwalu Michaiła Czechowa w Forest Row (Sussex). Brała udział w prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych (choćby ”Ze śpiewów domowych” na głos i fortepian Jarosława Siwińskiego) transmitowanych przez II program Polskiego Radia, tam również można było usłyszeć jej interpretacje renesansowej pieśni angielskiej Johna Dowlanda. Brała udział w muzykologicznej rekonstrukcji Kyrie e Gloria alla Pastorale Giovanni Riccieriego pod dyr. prof. Giorgio Piombiniego na Festiwalu Muzycznym w Bolonii. Na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej wykonała w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie polską prapremierę poematu Sylwii Plath ”Lady Lazarus” Daryla Runswicka.

Piotr Szafraniec – fortepian. Studia pianistyczne odbył na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, pod kierunkiem prof. Jerzego Sterczyńskiego. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Żaganiu, Gorzowie Wielkopolskim, Stalowej Woli. Z powodzeniem brał udział także w przesłuchaniach muzyki kameralnej i rozrywkowej, np. był finalistą XVIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, a także laureatem konkursu poświęconego pamięci Marka Grechuty. Występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie wraz z orkiestrą Capella Cracoviensis, w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, a także m.in. w Europejskim Centrum Artystycznym w Sannikach, w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni,  w Pałacu w Radziejowicach, w Teatrze Studio w Warszawie, w Teatrze Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

źródło: KPCK

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor