Kultura 25 paź 16:42 | Redaktor
Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej KPCK świętowała 30-lecie

fot. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury

Twórcy i Przyjaciele GSLiN działającej przy KPCK w piątek (23 października) spotkali się z okazji 30. rocznicy jej istnienia. Częścią uroczystości były występy zespołów folklorystycznych.

Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej działa od 1991 roku. Można tutaj obejrzeć i kupić unikalne dzieła twórców ludowych i nieprofesjonalnych: rzeźby, obrazy, hafty, biżuterię. Ma być to miejsce wspierające lokalnych twórców, otaczające ich opieką, zajmujące się organizacją wystaw, kiermaszy, konkursów, promocją twórczości, upowszechnianiem wiedzy o wartościach regionalnych i sprzedażą dzieł sztuki.

Uroczystość z okazji 30-lecia Galerii odbyła się w sobotę (23 października) w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury. „Rodzina i Przyjaciele” instytucji spotkali się, żeby powspominać i posłuchać muzyki: Wystąpili: Julia Doszna z pieśniami łemkowskimi, Danuta Kaczmarek z kujawskimi przyśpiewkami, reprezentacja Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemi Bydgoskiej”, podhalański zespół ZOSPA. 

Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej łączy działalność handlową z promocją najciekawszych przejawów twórczości amatorskiej. Galeria mieści się w budynku KPCK w Bydgoszczy przy placu Kościeleckich 6, jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00. Ekspozycja odbywa się w przestrzeni Salonu Hoffman i udostępniana jest godzinach pracy KPCK z wyłączeniem czasu, gdy odbywają się imprezy. GSLiN organizuje wydarzenia ogólnopolskie i regionalne, m.in. Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej, Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki (ekspozycje obu odbywają się w budynkach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy); Jarmark Świętojański.

Informacja: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor