Kultura 10 maj 12:53 | Redaktor
Gwiazdy śpiewały w Operze Nova. IX Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie”

fot. Tomasz Czachorowski/mat. prasowe Festiwalu

W poniedziałek (9 maja) w Operze Nova w Bydgoszczy odbyła się XIV edycja Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie”. Najpiękniejsze utwory gwiazdy polskiej piosenki wykonali m.in. Kayah, Mietek Szcześniak oraz Piotr Cugowski. Wyłoniono zwycięzców Złotej, Srebrnej i Brązowej nagrody Andrzeja Zauchy.

O wygraną w tym roku walczyli Daria Adamczewska, Kamil Kiljan, Paulina Świątek i Ewelina Doktór (duet), Ula Zubek oraz Paweł Kozicz. Grupę wyłoniono w etapie półfinałowym, w którym wzięło udział 15 solistów i 2 duety. Złotą nagrodę im. Andrzeja Zauchy otrzymała Daria Adamczewska za wykonanie piosenki „Nasz bal”, Srebrną nagrodę – Kamil Kilian za interpretację „Bądź moim natchnieniem”, a Brązową – Ula Zubek z utworem „Całe życie”.

Impreza każdego roku ma inną formułę. W tym jako motywem przewodnim wybrano „Powroty”, co było nawiązaniem m.in. do ponownego występu w Bydgoszczy Ewy Bem. Z utworami Andrzeja Zauchy ponownie zmierzyli się Kayah, Piotr Cugowski i Mietek Szcześniak. Głównym sponsorem Koncertu była firma Anwil S.A.

fot. Tomasz Czachorowski/mat.prasowe Festiwalu

– W ubiegłym roku, z okazji 30. rocznicy śmierci artysty zorganizowaliśmy specjalny koncert w Krakowie, na który czekało wielu krakusów. Atmosfera była wspaniała i chcieliśmy przenieść ją do Bydgoszczy – tłumaczył jeszcze przed startem imprezy Krzysztof Wolsztyński, dyrektor i pomysłodawca imprezy (...)

– W tym roku nie mogło zabraknąć akcentu ukraińskiego – powiedział Wolsztyński. W Bydgoszczy wystąpiła zwyciężczyni Eurowizji z 2016 roku, Ukrainka Jamala. Gwiazda wykonała m.in. autorski utwór „1994”. Podczas wydarzenia przeprowadzono zbiórkę funduszy na rzecz pomocy uchodźcom. Na ten cel organizatorzy przeznaczyli dodatkowo 10 proc. przychodu ze sprzedaży biletów.

fot. Tomasz Czachorowski/mat.prasowe Festiwalu

Wśród laureatów poprzednich edycji imprezy byli m.in. Daria Zawiałow i Tadeusz Seibert. W poprzedniej edycji najlepszy był Rafał Kozok, który wykonał utwór „Naga rzeka”. Ubiegłoroczny laureat powrócił na bydgoską scenę. Widownia bawiła się także przy interpretacjach zaproponowanych przez Ewę Abart, Pawła Wolsztyńskiego i Dodo Jaszczyńską.

Wszystkim artystom podczas występów towarzyszył band pod kierownictwem Pawła Tomaszewskiego. Koncert galowy w Operze Nova po raz pierwszy poprowadził Artur Orzech – dziennikarz muzyczny, kojarzony m.in. z konkursem Eurowizji (...).

Partnerem imprezy jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Wspiera ją także Miasto Bydgoszcz.

materiały prasowe, zmiany, skróty – redakcja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor