Kultura 17 gru 2018 | mk
Huczny jubileusz w operze. 60 lat Ziemi Bydgoskiej [ZDJĘCIA, cz. I]

fot. Anna Kopeć

Jesteśmy dziarskim staruszkiem, który młodnieje z każdym rokiem – mówiła żartobliwie kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska Elżbieta Kornaszewska-Rogacka. Aż 180 wykonawców można było zobaczyć i usłyszeć podczas jubileuszowego koncertu na scenie Opery Nova.

Zespół swoje 60-lecie świętował dwoma koncertami: w sobotę 15 grudnia w Filharmonii Pomorskiej oraz w niedzielę 16 grudnia w Operze Nova.

Oba wieczory rozpoczęły się tańcami z naszego regionu. – Chcemy przywitać gości Kujawami, potem zaprosimy na podróż po folklorystycznej Polsce, od Kaszub przez Łowicz, Lublin do Lasowiaków, których tańce wykonają dzieci – zapowiadała Elżbieta Kornaszewska-Rogacka.

fot. Anna Kopeć

Nie zabrakło też tańców miejskich z walczykiem bydgoskim, śląskich, a na zakończenie pierwszej części – krakowiaka. Wystąpił także chór z ulubionymi piosenkami Ziemi Bydgoskiej. Jak na jubileusz przystało, na scenie pojawili się równiez dawni członkowie zespołu. 

fot. Anna Kopeć

W drugiej części zespół zaprezentował tańce i piosenki Kurpi Zielonych – to układem z tego regionu w 2015 roku zdobył Grand Prix podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „O kujawski wianek” . Publicznośc w operze zobaczyła także tańce sieradzkie i najnowszy program łemkowski, którego premiera odbyła się właśnie podczas jubileuszowych koncertów.

– Umieściliśmy w tym bloku też tańce górali żywieckich i kolędy, nie tylko polskie, ale też ukraińskie i białoruskie, z nadzieją, że koncert wprowadzi nas w świąteczny nastrój – opowiadała przed koncertem Kornaszewska-Rogacka.  

fot. Anna Kopeć

Wykonawcy stroje zmieniali aż 12 razy, stosownie do liczby części i prezentowanych regionów. Na scenie pojawiło się ponad 180 osób, w tym kapela, chór, grupa wokalna, tancerze: od trzylatków do tych, którzy, jak żartobliwie mówi Kornaszewska-Rogacka, „zestarzeli się” w zespole.

fot. Anna Kopeć

Niedzielny koncert został zaprezentowany, jak podkreśliła, przed wybraną publicznością – przyjaciółmi zespołu, rodzinami, byłymi członkami, którzy tworzyli historię Ziemi Bydgoskiej.

Był także okazją to wręczenia nagród, gratulacji i złożenia życzeń. Członkowie zespołu otrzymali m.in. wyróżnienia państwowe.  Zdjęcia z drugiej części koncertu oraz wręczenia odznaczeń zobacz TUTAJ.

 

mk Autor