Kultura 9 maj 2020 | Redaktor
Koncert w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Gościem specjalnym Krzysztof Zanussi

pixels.com

16 maja (sobota) odbędzie się koncert w hołdzie św. Janowi Pawłowi II w setną rocznicę jego urodzin. Występ w formule online to inicjatywa, która połączy Bydgoszcz z Watykanem i resztą świata.

Święty Jan Paweł II urodził się 18 maja 1921 roku w Wadowicach, jego pontyfikat wywarł ogromny wpływ na Polskę i świat. Papież Polak do dziś jest stale obecny w myślach i sercach katolików na całym świecie.

Światowej sławy sopranistka Dominika Zamara postanowiła włączyć się wraz ze swymi przyjaciółmi z Polski i Włoch w uczczenia setnej rocznicy urodzin naszego wielkiego rodaka.

Planowaliśmy ten koncert już w zeszłym roku, obiecując sobie, że w maju 2020 roku zorganizujemy w Polsce wielki koncert wspólnie z artystami z Włoch i Polski. Następnie ten sam koncert chcieliśmy zagrać w Watykanie, jednak te plany skończyły się wraz z nadejściem pandemii – mówi nam artystka.

Czas pandemii, po początkowym szoku, to dla artystów nowe pole działalności. Sama Dominika Zamara ma za sobą już kilka takich koncertów, w tym jeden z większych w Polsce, który odbył się w Pałacu Ostromecko. Także tym razem formuła online jest koniecznością, ale i szansą na dotarcie do masowych odbiorców.

W organizację koncertu zaangażowały się instytucje kościelne Watykanu (watykańska fundacja Tota Pulchra) oraz diecezja bydgoska z ks. biskupem dr. Janem Tyrawą, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem.

Gościny artystom udzielił Dom Polski z ks. Matuszem Ziemlewskim na czele. Jak podkreśla artystka:

 

Bydgoszcz jest miejscem, które lubię odwiedzać, mimo że większość czasu spędzam we Włoszech lub trasach koncertowych na całym świecie – Bydgoszcz zawsze jest dla mnie ważna. Lubię tu przyjeżdżać i mam tu dużo znajomych i przyjaciół. Jest to miasto ludzi otwartych na kulturę, wrażliwych na muzykę i przyjaznych dla artystów.

Miło nam poinformować, że „Tygodnik Bydgoski” oraz portal Katolicka Bydgoszcz są głównymi patronami medialnymi tego wydarzenia, a nasz redakcyjny kolega Krzysztof Drozdowski zadebiutuje 16 maja na scenie operowej w roli konferansjera. Gośćmi specjalnymi koncertu będą reżyser Krzysztof Zanussi oraz poetka Barbara Gruszka-Zych.

Transmisja wydarzenia będzie dostępna na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/tygodnikbydgoski/

 

Początek koncertu 16 maja (sobota) o godz. 19:00

Wystąpią: Dominika Zamara (sopran)

Stanisław Deja (fortepian)

ks. Mateusz Ziemlewski – słowo wstępne

Krzysztof Drozdowski – prowadzenie

Goście specjalni:

Krzysztof Zanussi

Barbara Gruszka-Zych

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor