Kultura 19 sty 2021 | ak
Kulturalne wieczory, czyli kalendarium MCK-u na najbliższe dni

źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Między innymi 101. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski uczci MCK w Bydgoszczy. Wśród propozycji na najbliższe wieczory są koncerty, słuchowisko i improwizowany spektakl online na żywo.

Z okazji 101. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski, Miejskie Centrum Kultury zaprasza na słuchowisko „Szepty rzeki” - audycję inspirowaną historią wysłuchaną na barce „Lemara”. Audycji będzie towarzyszyć pokaz krótkiego filmu niemego zrealizowanego przez Muzeum Legend Szyperskich.

Tematem przewodnim słuchowiska jest Bydgoszcz widziana oczami rodziny pracującej i mieszkającej na barce. W dialogach bohaterów przewijają się wątki historyczne związane z Bydgoszczą, ale i nawiązania do współczesności. Słuchowisko ma swoją stronę internetową: www.szeptyrzeki.pl, na której 20 stycznia, o godzinie 18.00 uaktywni się link umożliwiający jej odsłuchanie.

Tego samego dnia (20 stycznia) na Facebooku Pałac Ostromecko o godz 19.00 będzie można obejrzec premierę filmu „Fortepian Noskowskiego”. Od kilku lat Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku świętuje odzyskanie przez miasto niepodległości w sposób muzyczny, organizując koncerty lub oddając zwiedzającym i publiczności kolejny odrestaurowany instrument z Zabytkowej Kolekcji Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. 

Również w środę MCK proponuje sentymentalną muzyczną podróż po międzywojennej Bydgoszczy. Przygotowano klip pn. „Zdarzyło się w Bydgoszczy…”. Artyści zaprezentują niezapomniane melodie z dawnych lat, a tłem będą unikatowe stare fotografie. Początek 20 stycznia o godz. 19.00 na FB MCK i Emcek Bydgoszcz YT.

Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” wraz z Kapelą z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowali dla nich laurkę muzyczną. Koncert online obejrzeć będzie można w czwartek, 21 stycznia o godz. 17.00 na FB Seniorzy w MCK / FB MCK.

Klub Akademii Jazzu zaprasza na koncert online, którego premiera odbędzie się 22 stycznia o godz. 19 na FB MCK / Emcek Bydgoszcz YT. Klubowy koncert KAZ odbywa się tradycyjnie pod auspicjami Miejskiego Centrum Kultury przy współpracy z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Bohaterem tej edycji będzie amerykański kompozytor polskiego pochodzenia, Victor Young. Jego utwory zabrzmią w interpretacjach młodych wykonawców studiujących aktualnie w bydgoskiej Akademii. Nad całością czuwał będzie wykładowca i kontrabasista Grzegorz Nadolny.

Zespół pARTyzant to rodzinny duet, który tworzą światowej klasy gitarzysta Krzysztof Toczko oraz grający na perkusji i instrumentach perkusyjnych Mikołaj Toczko. Muzycy poruszają się płynnie pomiędzy różnymi stylistykami. Ważnym elementem każdego koncertu jest interakcja z publicznością oraz improwizacja. Na repertuar składają się kompozycje własne przeplatane oryginalnymi interpretacjami znanych tematów. Koncert online na żywo można obejrzeć 23 stycznia o godz. 19.00 na FB MCK/ Emcek Bydgoszcz YT.

„Nowy rok, nowa ja” – spektakl improwizowany online na żywo obejrzymy 24 stycznia 2021 o godz. 19.00 na FB wymyWammy i YT wymyWammy. Spektakl opowiada o nowych planach, wyzwaniach, ambitnych postanowieniach. Inspiracją do scen odgrywanych przez aktorki teatru wymyWammy będą cytaty znanych osobistości. Artystki prosić będą widzów o sugestie związane z cytatami sławnych i opiniotwórczych kobiet. 

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń można znaleźć na oficjalnej stronie Miejskiego Centrum Kultury.

źródło: MCK w Bydgoszczy

ak Autor