Kultura 31 sie 2017 | Redaktor
Malarskie spotkanie z samym sobą

Powracającym motywem prac Kazimierza Drejasa jest dwoistość postaci / fot. Jan Kaja

Wystawa obrazów Kazimierza Drejasa pt. „Monodram dwupostaciowy” zostanie otwarta 31 sierpnia w Galerii Autorskiej. Ekspozycję zorganizowano z okazji 80. urodzin artysty.

Narrator stanów ducha – tak określa Kazimierza Drejasa Jacek Soliński. Bydgoski malarz studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu i ASP w Krakowie, kształcił się m.in. w pracowniach kolorystów prof. Jerzego Fedkowicza i prof. Wacława Taranczewskiego. Miał 33 wystawy indywidualne, brał udział w 85 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym w głośnej ekspozycji 50 współczesnych malarzy polskich w Paryżu w 1975 roku. Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzeów i kolekcjach prywatnych w wielu krajach Europy oraz w Australii.

Powracającym motywem prac Kazimierza Drejasa jest dwoistość postaci. Ta sama kobieta – lub jej sobowtór – zostaje ukazana w różnych pozach na jednym płótnie. „Scena, w której ta sama kobieta, przedstawiona w dwóch ujęciach, spotyka się ze sobą, intryguje i budzi niepokój. Przestrzeń dzieląca dwie sylwetki tej samej osoby określa jej duchowe wnętrze – niewidoczne, a jednak zobrazowane” – pisze o dziełach artysty Jacek Soliński.

Nakładem Galerii Autorskiej W 2005 roku został wydany album monograficzny pt. „Dwoistość i jedność”z pracami Drejasa eksponowanymi na wystawie„Realizm-Metafora-Geometria” w Wiedniu w 1987 roku.

Teraz jego obrazy będzie można oglądać w bydgoskiej Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego (Chocimska 5) – wernisaż zaplanowano na 31 sierpnia na godz. 18.00.

mag

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor