Kultura 23 sie 2019 | Redaktor

Galeria Autorska zaprasza w czwartek (29 sierpnia) na jubileusz 50-lecia pracy scenicznej Mieczysława Franaszka pt. „To tylko chwila”. Spotkaniu upamiętniającemu artystę towarzyszyć będzie otwarcie wystawy obrazów Jana Kaji pt. „Oblicza”.

- W sierpniu 2018 roku, podczas otwarcia wystawy fotografii Mieczysława Franaszka, ustaliliśmy z szacownym Autorem, że za rok o tej porze zorganizujemy Jego Jubileusz 50-lecia pracy scenicznej. Niestety, 31 lipca 2019 roku nasz Przyjaciel zmarł. Jednak zgodnie z Jego życzeniem  uroczystość odbędzie się - zapowiadają twórcy Galerii Autorskiej, Jan Kaja i Jacek Soliński. - Oczywiście zmieni się charakter tego wydarzenia, ale z pewnością nie serdeczność, z jaką będziemy wspominać naszego Mistrza - dodają.

Mieczysław Franaszek urodził się w 1944 roku w Krakowie, tam w 1968 roku ukończył Wydział Aktorski PWST. Występował w teatrach w Nowej Hucie, Krakowie, Sosnowcu, Opolu, Koszalinie, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy. 

Od 2007 roku współpracował z Galerią Autorską Jana Kai i Jacka Solińskiego, gdzie m.in. czytywał poezję. Od 2011 wykładał na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, współpracował także z Polskim Radiem PiK. Autor kilku indywidualnych wystaw fotograficznych eksponowanych w Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie. 

Aktora podczas uroczystości wspominać będą: Wojciech Banach, Bogdan Chmielewski, Kazimierz Drejas, Małgorzata Grajewska, Jarosław Jakubowski, Jan Kaja, Grzegorz Kalinowski, ks. Franciszek Kamecki, Maciej Krzyżan, Krzysztof Kuczkowski, Barbara Maklakiewicz, Alicja Mozga, Wojciech Nadratowski, Robert Mielhorski, Zdzisław Pruss, Kazimierz Rink, Piotr Siemaszko, Bartłomiej Siwiec, Marek Kazimierz Siwiec, Jacek Soliński, Hanna Strychalska, Wiesław Trzeciakowski, Jan Wach, Roma Warmus, Krystyna Wulert i Jerzy Zegarliński. Czytanie tekstów - Alicja Mozga, Roma Warmus.

Jubileusz odbędzie się w czwartek (29 sierpnia) o godz. 18.00 w Galerii Autorskiej (Bydgoszcz, ul. Chocimska 5).

źródło: Galeria Autorska

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor