Kultura 27 lip 2020 | Marta Kocoń
Miejską biblioteką kierowała 29 lat. Na emeryturę odchodzi z medalami [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Marszałkowski Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis otrzymała ustępująca dyrektor WiMBP w Bydgoszczy, Ewa Stelmachowska. Piastowała tę funkcję najdłużej w całej historii biblioteki.

– W planach miałam, że będę pracowała [tu] trzy lata – wspominała podczas uroczystości pożegnalnej dyrektor Stelmachowska. – Osoby z Bydgoszczy wiedzą, że trwał wtedy generalny remont biblioteki i było bardzo dużo problemów. Za każdym razem, kiedy już miałam dosyć i chciałam to wszystko rzucić, myślałam, że nie mogę po prostu uciec – mówiła.

fot. Anna Kopeć

Kierowała Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy 29 lat. Dziękowała za współpracę, wsparcie urzędów – najpierw wojewódzkiego, potem marszałkowskiego. Jak mówiła, choć nie brakowało momentów trudnych, pracę kończy „usatysfakcjonowana i wzruszona”. – Proszę mieć baczenie na bibliotekę, żeby miała się dobrze przez następne lata – zaapelowała na koniec.

W dowód uznania otrzymała przyznawany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrny „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Marszałkowski Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Od wypożyczalni do szerokiej kultury

Za intensywne zabieganie o interesy biblioteki, a tym samym społeczności Bydgoszczy i regionu, dziękował jej wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

fot. Anna Kopeć

Podkreślał, że w WiMBP dobrze zostały wykorzystane zachodzące na przestrzeni lat zmiany, m.in. cyfryzacja; a biblioteka pod rządami dyrektor Stelmachowskiej nie była tylko miejscem wypożyczania książek.

– Instytucja to nie mury, nawet nie bezcenne księgozbiory, ale przede wszystkim ludzie – mówił.

Oferta dla czytelników

Do inicjatyw realizowanych przez bibliotekę od kilkunastu lat należą m.in.: Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”, Narodowe Czytanie, cykl „Poezja/proza. Bydgoskie spotkania z literaturą”, spotkania autorskie. Na strychu biblioteki głównej odbywają się koncerty i seanse filmowe.

fot. Anna Kopeć

Placówka wyposażona została w system Prolib, dzięki czemu obsługa czytelników jest zautomatyzowana. W ofercie, poza tradycyjnym księgozbiorem, są także dzieła na nośnikach: CD, DVD (muzyka, filmy), audiobooki. Można wypożyczyć też czytniki e-booków, korzystać z elektronicznych książek na platformie IBUK Libra oraz z e-booków na portalu Legimi, oferującym ponad 60 tysięcy tytułów literatury pięknej.

Ewa Stelmachowska z wykształcenia jest archeologiem, pracowała w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu oraz w Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Bydgoszczy. Funkcję dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy pełni nieprzerwanie od 1991 roku, jest najdłużej urzędującym dyrektorem w historii tej instytucji.

Informacje o inicjatwywach WiMBP na podstawie: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji