Kultura 30 mar 16:41 | Marta Kocoń
Muzeum przy ul. Gdańskiej 4 „otwarte” wirtualnie [ZDJĘCIA WNĘTRZ, WIDEO]

fot. Anna Kopeć

Z powodu trwającej pandemii, planowane otwarcie na żywo siedziby Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4 nie było możliwe. Władze MOB zdecydowały o otwarciu wirtualnym i zapraszają do obejrzenia efektów prac na filmie i zdjęciach.

Premiera filmu podsumowującego inwestycję odbyła się we wtorek (30 marca). Dzień wcześniej o rozbudowie opowiedziały władze placówki.

Rozbudowę podzielono na dwa etapy: remont konserwatorski pierwotnego obiektu, wraz z m.in. adaptacją nieużytkowego strychu, oraz budowę nowego gmachu, na zapleczu. Roboty rozpoczęły się w 2017 roku.

– Prace polegały w pierwszej kolejności na odkopaniu fundamentów, pogłębieniu piwnic. Odkryto pozostałości ścian ceglanych, co spowodowało konieczność przeprowadzania badań archeologicznych – tłumaczyła zastępca dyrektora muzeum Kinga Długosz.

Malowidła odkryte w dawnym refektarzu sióstr klarysek są nadal w trakcie konserwacji, fot. W. Woźniak, mat. MOB

– W trakcie prac w najstarszej części obiektu odkryto belki stropowe z XVII w. oraz XVII- wieczne polichromie – przypomniała.

Badania wskazały, że pierwotnym kolorem budynku był ugrowy. Postanowiono więc przywrócić elewacji barwę zbliżoną do pierwotnej.  

fot. W. Woźniak, mat. MOB

fot. Robert Sawicki, mat. MOB

Budowa nowego gmachu, połączonego z dotychczasowym kładkami i pomostami, zaczęła się w 2019 roku. W efekcie od strony Bydgoskiego Centrum Finansowego powstała nowoczesna bryła, mieszcząca m.in. strefę wejściową i salę audiowizualną. Rozbudowa zakończyła się w lutym, wraz ze sfinalizowaniem odbiorów.

Wystawy, spotkania i „bydgoska” czytelnia

– Bardzo cieszę się, że ten budynek wróci do substancji muzeum. Będzie jednym z głównym miejsc prezentowania naszej działalności. Mam nadzieję, że w tym przestrzeniach powstanie forum dyskusyjne, forum wymiany myśli – mówił dyrektor instytucji Wacław Kuczma.

Wacław Kuczma na wystawie „Obrazy nie/rzeczywistości”, fot. Robert Sawicki, mat. MOB

Zapraszał także do wirtualnego zapoznania się z pierwszą częścią wystawy „Obrazy nie/rzeczywistości”, przygotowanej na inaugurację. W planach jest także prezentacja kolekcji ofiarowanej przez Wandę i Leonarda Pietraszaków: „Jan Stanisławski i jego uczniowie”.

Zasadniczo obiekt będzie dedykowany sztuce współczesnej i działalności edukacyjnej. – Oprócz wystaw będziemy zapraszać państwa na wydarzenia takie jest dyskusje panelowe, prelekcje, wykłady. Będziemy chcieli popularyzować szeroko rozumianą sztukę – uzupełniła Natalia Szczerbińska z działu promocji MOB.

Wystawa „Obrazy nie/rzeczywistości”, fot. Robert Sawicki, mat. MOB

Planowane są spotkania i wystawy literackie. – Będzie to dla nas coś nowego. W obiekcie przy Gdańskiej mamy stworzone ku temu pierwsze miejsce – dodaje. Właśnie tam MOB przenosi swoją bibliotekę, czytelnia – z publikacjami m.in. na temat Bydgoszczy i historii farmacji – będzie ogólnodostępna.

Skarb obejrzymy na Gdańskiej?

Dyrektor Kuczma właśnie do zmodernizowanej siedziby chce przenieść skarb bydgoski. Obecnie eksponowany jest on w dawnym budynku mennicy bydgoskiej na Wyspie Młyńskiej (Europejskie Centrum Pieniądza).  – Wydaje mi się, że przy Gdańskiej 4 będzie bardzie odpowiednia przestrzeń do tego, by ten skarb bydgoski zaprezentować – mówi.

fot. W. Woźniak, mat. MOB

Kiedy otwarcie na żywo? – Bardzo chcielibyśmy na majówkę – zdradza Szczerbińska. Będzie to jednak uzależnione od sytuacji epidemicznej i obostrzeń. Muzeum na otwarcie chce zaprosić Wandę i Leonarda Pietraszaków. – To oni najlepiej opowiedzą o swojej kolekcji.

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji