Kultura 7 maj 14:44 | mk
Muzeum przy ul. Gdańskiej 4 przywitało zwiedzających. Pierwszych po rozbudowie!

fot. W. Woźniak, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Zrewitalizowany i rozbudowany gmach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 4 jest już dostępny. Od 7 maja można tu zobaczyć wystawy „Stan Zero” oraz „OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI”.

Z powodu przeciwepidemicznych obostrzeń muzeum zdecydowało się na otwarcie wirtualne 30 marca. Teraz pierwsi zwiedzający mogą już obejrzeć obiekt i dwie wystawy „na żywo”.

Pierwsza z ekspozycji to „OBRAZY NIE-/ RZECZYWISTOŚCI”, oparta głównie w oparciu o zbiory własne MOB, „różne pod względem chronologii, tematu i formy upowszechnia zbiory instytucji” - Zwiedzający zobaczą m.in. prace z zakresu malarstwa, grafiki oraz rzeźby. Na wystawie znajdują się prace takich artystów jak m.in. Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman, Andrzej Wróblewski, Teresa Pągowska, Jan Cybis i Józef Czapski – przekazuje muzeum.

fot. W. Woźniak, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Druga, „Stan zero”, nawiązuje do działalności grupy Bunt, powstałej w Poznaniu w 1918 roku. Prezentuje prace artystów Katedry Grafiki Uniwersytetu Artystycznego im. Marii Abakanowicz w Poznaniu. Przestrzeń muzeum na potrzeby została przekształcona i zaaranzowana na potrzeby tego przedsięwzięcia.

Grafiki odnoszą się do współczesnych zagadnień społecznych tworząc wieloelementową wypowiedź twórczą, która nie ogranicza się wyłącznie do prezentacji przedmiotów sztuki, ale uwzględnia kontekst zarówno pasywny – zastany - zespolony m.in. z miejscem, obecną kulturą jak i aktywny – wytworzony - powiązany z opisem i aranżacją. Projekt „Stan zero” współtworzą prace, które często wykraczają poza klasyczną strukturę dzieła graficznego i konwencję stosowania środków wyrazu artystycznego w grafice warsztatowej. Pozwala to wzbogacić przekaz, jak również uczynić go bardziej zrozumiałym. Projekt poszerza granice działania twórczego o codzienne doświadczenia. Przy tym ważne stają się pytania o funkcję, a nie morfologię dzieła, co skupia naszą uwagę na doświadczaniu, a nie samym przedmiocie sztuki.

– cytuje kuratora wystawy, Macieja Kuraka, MOB.

Od 11 maja będzie można zwiedzać pozostałe budynki MOB. W Galerii Sztuki Nowoczesnej przygotowano jubileuszową wystawę bydgoskiego fotografika Marka Chełminiaka, zatytułowaną „Jestem, kim jestem, gdzie jestem”.

Czytaj także:

Muzeum przy ul. Gdańskiej 4 „otwarte” wirtualnie [ZDJĘCIA WNĘTRZ, WIDEO]

mk Autor