Kultura 25 sty 13:27 | Grzegorz Dudziński
Nadziani Bluesem w Światłowni [ZAPOWIEDŹ]

fot. własne

W piątek (27 stycznia) o godz. 18.00 w bydgoskiej Światłowni (ul. świętej Trójcy 15) wystąpi toruńska grupa Nadziani Bluesem. Wbrew nazwie oczekiwać możemy nie tylko bluesa – będzie to kawał dobrej, sprawnie zagranej muzyki z dobrym tekstem.

Toruński zespół Nadziani Bluesem powstał dwa lata temu z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Adama i multiinstrumentalisty Marka.Do współpracy zostali zaproszeni Denis (gitara basowa) i Michał (perkusja).Od początku twórczość zespołu skierowana była w stronę bluesa, jednak fascynacja członków zespołu różnymi gatunkami muzycznymi sprawia, że w repertuarze można również usłyszeć utwory poezji śpiewanej rocka czy jazzu.

Zespół istnieje dwa lata, ale członkowie zespołu występowali wcześniej solo lub w różnych składach przed takimi artystami jak Hey, Kobranocka, Ich Troje czy Stare Dobre Małżeństwo, oraz występowali na różnego rodzaju przeglądach (KATAR, GITARIADA, Mielno, Charzykowy….), festiwalach i koncertach.

Warto wspomnieć, że basista zespołu otrzymał tytuł najlepszego basisty na festiwalu KATAR w 1997 roku, a w 2020 roku nagrał solowa płytę na której wystąpił miedzy innymi włoski wirtuoz gitary Roberto Diana. Sekcja rytmiczna zespołu współtworzyła również projekt Kto to Taki emitowany swego czasu przez PR3.

Aktualnie zespół jest w trakcie przygotowywania materiału na premierową płytę i właśnie na koncercie będzie można usłyszeć autorskie utwory, które pojawią się na płycie.

W czasie koncertu pojawi się akcent związany z bydgoską Światłownią. Adam Parzyszek, lider grupy, usłyszał historię niewidomego Jurija, podopiecznego Światłowni. Jurij uciekł z Ukrainy do Polski. Zawsze był niezwykle małomówny, milczący, skupiony. Ożywiał się jedynie, kiedy rozmowa dotyczyła jego ukochanej Ukrainy. Bał się wojny, nienawidził Putina. Z lękiem mówił o 9 maja, kiedy Putin miał światu oznajmić jakieś swoje niezwykle ważne stanowisko. 9 maja Putin nic mądrego nie powiedział, za to serce Jurija nie wytrzymało napięcia. Nad ranem mężczyzna zmarł na zawał. Adam Parzyszek napisał tekst i muzykę do utworu pt. Ballada o Juriju. Premiera tego utworu nastąpi właśnie podczas piątkowego koncertu w Światłowni.

Wstęp – cegiełka : 20 zł i 18 zł (emeryci, renciści, niepełnosprawni). 

 

Grzegorz Dudziński

Grzegorz Dudziński

Grzegorz Dudziński Autor

Dziennikarz z dwudziestoletnim stażem pracy w gazetach ogólnopolskich, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „wybitne osiągnięcia dziennikarskie”.