Kultura 11 cze 18:00 | Redaktor
Najlepsze chóry z całej Polski wystąpiły w Bydgoszczy. Grand Prix jedzie do Wrocławia

fot. Pałac Młodziezy w Bydgoszczy

42. Ogólnopolski Konkurs Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży odbył się w miniony weekend Bydgoszczy. Jury słuchało wykonawców w Pałacu Młodzieży, a najlepsi zaprezentowali się na koncercie galowym w Filharmonii Pomorskiej w niedzielę (9 czerwca).

Werdykt 

42. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU CHÓRÓW A CAPPELLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Bydgoszcz, dnia 08.06.2024 r.

JURY W SKŁADZIE:

  • Prof. dr hab. Dariusz Dyczewski – Przewodniczący Jury
  • Prof. dr hab. Aleksandra Paszek-Trefon
  • Prof. dr hab. Bernard Mendlik
  • Prof. dr hab. Janusz Stanecki
  • Krystyna Stańczak-Pałyga

Jury po wysłuchaniu w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy w dniu 8 czerwca 2024 r. 10 chórów przyznało następujące nagrody:

Maskotkę ufundowaną przez Dyrektora Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy dla najmłodszego uczestnika Konkursu otrzymuje sześcioletnia Kaja Korzeń z Chóru „Harmonia” z Łukowej.

fot. Pałac Młodziezy w Bydgoszczy

W KATEGORII DZIECIĘCYCH CHÓRÓW SZKOLNYCH DO LAT 16

BRĄZOWY KAMERTON za zdobycie 77,8 pkt.,

NAGRODĘ FINANSOWĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w  wysokości 1.000 zł, otrzymuje Chór Dziecięcy „Viva” ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Białymstoku, dyrygent: Jolanta Gwiazdowska.

SREBRNY KAMERTON za zdobycie 84,6 pkt., NAGRODĘ FINANSOWĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w  wysokości 1.500 zł, STATUETKĘ ŁUCZNICZKI ufundowaną przez Miasto Bydgoszcz otrzymuje Chór „Feliksinki” ze Szkoły Podstawowej im. Feliksa Nowowiejskiego w Wydminach, dyrygent: Beata Ordyniec.

SREBRNY KAMERTON za zdobycie 86,2 pkt., NAGRODĘ FINANSOWĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w  wysokości 1.500 zł, PUCHAR PREZESA POLSKIEGO ZWIĄZKU CHÓRÓW I ORKIESTR ODDZIAŁU KUJAWSKO-POMORSKIEGO za najlepsze wykonanie utworu inspirowanego polską muzyką ludową („Radzom chłopcy, radzom”, opracowanie: Daniel Baranowski) otrzymuje Chór „Kantylenka” ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Bełchatowie, dyrygent: Agnieszka Brzezowska.

SREBRNY KAMERTON za zdobycie 86,4 pkt., NAGRODĘ FINANSOWĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w  wysokości 1.500 zł, PUCHAR KUJAWSKO-POMORSKIEGO KURATORA OŚWIATY otrzymuje Chór Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku, dyrygent: Jolanta Drużyńska.

ZŁOTY KAMERTON,

PUCHAR  i NAGRODĘ FINANSOWĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w  wysokości 3.000 zł za najwyższą punktację 92,6 oraz najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w tej kategorii („Poranna mgła”, kompozytor: Marta Trudzińska, opracowanie: Piotr Szczepańczyk), NAGRODĘ PREZYDENTA MIASTA BYDGOSZCZY w wysokości 1.500 zł otrzymuje Chór „Cantiamo” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Leżajsku, dyrygent: Barbara Kuczek.

Dyrygent Barbara Kuczek otrzymuje nagrodę finansową ufundowaną przez MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w wysokości 1.000 zł.

W KATEGORII DZIECIĘCYCH CHÓRÓW POZASZKOLNYCH DO LAT 16

SREBRNY KAMERTON za zdobycie 84,4  pkt., NAGRODĘ FINANSOWĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w  wysokości 1.500 zł, otrzymuje Chór „Harmonia” z Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, dyrygent: Sławomir Kuczek.

ZŁOTY KAMERTON, PUCHAR i NAGRODĘ FINANSOWĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w wysokości 3.000 zł za najwyższą punktację 97,4  oraz najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w tej kategorii („Angele Dei”, kompozytor: Jan Krutul), PUCHAR PREZESA ZARZĄDU GŁÓWNEGO POLSKIEGO ZWIĄZKU CHÓRÓW I ORKIESTR, NOMINACJĘ do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach w 2025 roku otrzymuje Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, dyrygent: dr hab. Małgorzata Podzielny.

Dyrygent dr hab. Małgorzata Podzielny otrzymuje Nagrodę Organizatora w kwocie 1.500 zł.

W KATEGORII MŁODZIEŻOWYCH CHÓRÓW SZKOLNYCH DO LAT 21 o głosach równych

SREBRNY KAMERTON za zdobycie 87,4  pkt., NAGRODĘ FINANSOWĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w  wysokości 1.500 zł, NAGRODĘ FINANSOWĄ WOJEWODY KUJAWSKO-POMORSKIEGO w postaci Vouchera o wartości 500 zł do sklepu muzycznego otrzymuje Międzyszkolny Chór „Our Voice” z Działdowa, dyrygent: Danuta Czeczot.

W KATEGORII MŁODZIEŻOWYCH CHÓRÓW SZKOLNYCH DO LAT 21 o głosach mieszanych

SREBRNY KAMERTON za zdobycie 81 pkt.,

NAGRODĘ FINANSOWĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w  wysokości 1.500 zł, otrzymuje Chór LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Warszawie, dyrygent: Liliana Bach.

ZŁOTY KAMERTON, PUCHAR i NAGRODĘ FINANSOWĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w wysokości 3.000 zł za najwyższą punktację 92,4 oraz najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w tej kategorii („Ave Regina Caelorum”, kompozytor: Marek Raczyński), a także nagrodę w wysokości 650 zł za ekspresję artystyczną, NAGRODĘ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO, w wysokości 1.500 zł, NAGRODĘ KOMPOZYTORA KRZYSZTOFA NIEGOWSKIEGO w postaci skomponowania utworu dla chóru „Copernicus”, NOMINACJĘ do udziału w Turnieju Chórów „Legnica Cantat 55” w 2025 roku otrzymuje Chór „Copernicus” z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie, dyrygent: Milena Wnuk.

Dyrygent Milena Wnuk otrzymuje nagrodę finansową ufundowaną przez MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w wysokości 1.000 zł.

GRAND PRIX,

PUCHAR i NAGRODĘ FINANSOWĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO w wysokości 6.000 zł, PIANINO cyfrowe YAMAHA P-145B ufundowane przez MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ, NOMINACJĘ do udziału w KONKURSIE „GRAND PRIX POLSKIEJ CHÓRALISTYKI im. Stefana Stuligrosza” w 2024 roku w Poznaniu, otrzymuje Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, dyrygent: dr hab. Małgorzata Podzielny.

Jury składa podziękowanie i wyrazy uznania dyrygentom, instruktorom i opiekunom przygotowującym chóry do udziału w 42. Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży. Z zadowoleniem zauważa także, że tegoroczne prezentacje konkursowe wyróżniały się wysokim poziomem artystycznym.

Jury składa również podziękowania za stworzenie warunków umożliwiających organizację 42. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży Ministerstwu Edukacji Narodowej, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władzom samorządowym miasta Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego.

Serdecznie podziękowania kieruje również do Kuratoriów Oświaty i działaczy Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, którzy włączyli się w prace organizacyjne konkursu, Szczególnie serdeczne podziękowania Jury kieruje do dyrekcji i pracowników Pałacu Młodzieży za perfekcyjną organizację oraz okazaną serdeczność chórom, dyrygentom, jurorom i zaproszonym gościom.

Źródło: Pałac Młodzieży w Bydgoszczy

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor