Kultura 21 maj 14:46 | Redaktor
Nie ogarniam czyli o demonach - najnowsza premiera Teatru Polskiego w Bydgoszczy

Nie ogarniam, zdjęcie z prób fot. Ola Rzęska

Już w najbliższy czwartek majowy afisz Teatru Polskiego w Bydgoszczy zamknie premiera „Nie ogarniam czyli o demonach” w reżyserii Uli Kijak. Pokazy popremierowe odbędą się 24 maja (piątek)  i 25 maja (sobota) o godz. 19:00.

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie materiałów zebranych podczas serii warsztatów (przeprowadzonych przez reżyserkę Ulę Kijak, pedagoga teatru Cezarego Markiewicza i dramaturga Mikitę Ilyinchyka w: Przedszkolu Niepublicznym "Promyczek" w Bydgoszczy, Młynach Rothera (grupa English Speaking Club) , I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią), wywiadów (Mikita Ilyinchyk przeprowadził wywiady z bydgoszczanami w miejscach takich jak Centrum HIV, Urzędzie do Spraw Cudzoziemców w Bydgoszczy, Cmentarzu, Szpitalu Wojskowym) oraz warsztatów teatralnych z udziałem uczestniczek i uczestników projektu.

Bezustannie analizujemy nasze życie, sytuacje, komplikacje, osobowości poprzez różne stadia od „nieogarniania” do „ogarniania” i poprzez to, jak na nie reagujemy, jak sobie z tym radzimy, jak radzimy sobie ze sobą. Twórczynie i twórcy „Nie ogarniam czyli o demonach” przyglądają się właśnie pojęciom „ogarniania” i „nieogarniania”, które są blisko związane z życiem każdego z nas. To w nich możemy odczuć słabość, ale też siłę i wiarę w nas samych.

Czasem „nie ogarniamy”, mniej lub bardziej. Walczymy ze swoimi własnymi demonami. Próbujemy uporać się ze swoimi emocjami. Często nie mamy gdzie sobie z tym wszystkim poradzić. A co gdyby istniało miejsce dla „nieogarów”, do którego moglibyśmy przyjść z bagażem, w którym kryją się nasze demony? Miejsce, w którym moglibyśmy rozpakować go i wyrazić swoje emocje – płakać, śmiać się i krzyczeć bez ograniczeń. Miejsce, w którym moglibyśmy znaleźć ukojenie i zrozumienie. Właśnie w takim miejscu spotykają się bohaterowie „Nie ogarniam czyli o demonach”, by utulić swoje emocje.

Spektakl powstał w nadziei, że teatr pomoże zamanifestować to, że każda i każdy z nas czasem czuje, że „nie ogarnia”, że przymus „ogarnięcia się” bywa ciężarem nie do zniesienia, że w końcu - mamy prawo „nie ogarniać”! Przecież nikt nie ogarnia wszystkiego, nikt nie ogarnia zawsze i wszędzie, jesteśmy w tym razem. Celem twórczyń i twórców jest okazanie wsparcia osobom, które napotkały w swoim życiu różne problemy życiowe, zdrowotne, społeczne, psychologiczne lub inne i chcą sobie z nimi poradzić. Spektakl daje przestrzeń, by pogodzić się ze swoimi demonami, emocjami, by pozwolić sobie na „nieogar”.

W rolę „nieogarów” na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy wcielą się aktorki i aktorzy TPB oraz uczestniczki i uczestnicy warsztatów teatralnych odbywających się w ramach projektu: Paweł L. Gilewski, Wiktoria Kawa, Katarzyna Kaźmierczak, Tomasz Kłoda, Oliwia Kowalewska, Milena Królicka, Karol Franek Nowiński, Katarzyna Pawłowska, Emilia Piech, Adrian Piechota, Joanna Starostecka, Anna Styczyńska, Magdalena Walczak, Agnieszka Włodarczyk-Kachelska.

Wśród twórczyń i twórców spektaklu znaleźli się: Ula Kijak (reżyseria, dramaturgia), Mikita Ilyinchyk (dramaturgia), Nina Joachimowska (scenografia i kostiumy), Katarzyna Pawłowska (ruch sceniczny), Cezary Markiewicz (koordynator i asystent reżyserki), Joanna Starostecka (współpraca psychologiczna), Daniel Dera, Daria Główczyńska, Robert Łosicki, Marcin Muszynski (realizatorzy), Magdalena Niedźwiecka (producentka) oraz Hanna Gruszczyńska (inspicjentka).

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

źródło:  Teatr Polski w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor