Kultura 16 sty 11:38 | Redaktor
Nie żyje Marek Gaszyński. To on napisał dla Niemena „Sen o Warszawie

fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio

15 stycznia w wieku 83 lat zmarł Marek Gaszyński - dziennikarz i autor takich przebojów jak „Sen o Warszawie", „Gdzie się podziały tamte prywatki" czy „Nie zadzieraj nosa".

Informację o śmierci dziennikarza przekazała żona Anna Gaszyńska.

„Mimo troskliwej opieki zmarł dzisiaj w szpitalu o godz. 4.30 Marek Gaszyński. Przegrał walkę z chorobą. Kochał muzykę, kochał życie i towarzystwo przyjaciół. Zmarł wspaniały człowiek, mąż, ojciec i dziadek. Całe swoje życie zawodowe poświęcił Polskiemu Radiu" – napisała.

Marek Gaszyński urodził się 14 czerwca 1939 r. w Warszawie. Pracę dziennikarską rozpoczął w latach 1958–1962 w Rozgłośni Harcerskiej. W 1962 roku został dziennikarzem muzycznym Polskiego Radia. Tworzył audycje muzyczne dla radia, a także pisał artykuły związane z tą tematyką drukowane w prasie codziennej oraz muzycznej. Od 1964 roku pisał teksty piosenek dla popularnych wykonawców muzyki rozrywkowej. Pierwszą piosenką, jaką napisał, był napisany do muzyki Czesława Niemena utwór „Czy wiesz". Na swoim koncie ma 150 tekstów piosenek. Pisał dla takich artystów i zespołów jak Czesław Niemen, Bogusław Mec, Halina Frąckowiak, Tadeusz Woźniak, Czerwone Gitary czy Breakout. To on napisał teksty utworów "Sen o Warszawie", "Nie zadzieraj nosa" oraz "Gdzie się podziały tamte prywatki".

Od 2006 do 2007 r. Gaszyński sprawował funkcję prezesa Radia dla Ciebie. W 2011 r. ukazała się jego powieść „Teoria zbrodni uprawnionej".

Działalność Marka Gaszyńskiego nagrodzono kilkoma odznaczeniami. 2005 został odznaczony brązowym, w 2013 srebrnym, a w 2020 złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2015 za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor