Kultura Dzisiaj 08:55 | Redaktor
Niewidomy poeta, sportowiec i masażysta wystąpi w Bydgoszczy! Z żoną tworzą niezwykły duet pełen marzeń

fot. nadesłane

To będzie wieczór, który poruszy serca i zainspiruje do działania. W piątek, 20 czerwca o godzinie 18:00 w bydgoskiej Światłowni przy ul. św. Trójcy 15 wystąpi niezwykły duet – Krzysztof i Alina Galas. On – niewidomy poeta, pieśniarz, były sportowiec, masażysta, dziennikarz i prezes poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Ona – jego żona i życiowa towarzyszka, wspierająca każdą nutę, każdy wiersz i każde marzenie.

Ich wspólna droga trwa już 20 lat. Krzysztof Galas pisze, komponuje i śpiewa – nie tylko własne teksty, ale także wiersze Aliny oraz innych poetów. Wspólnie tworzą muzykę, którą można określić mianem śpiewanej poezji – subtelnej, emocjonalnej, głęboko ludzkiej. Są laureatami wielu ogólnopolskich festiwali i obecnie pracują nad czwartą płytą.

Krzysztof Galas to postać nietuzinkowa. Urodzony w 1964 roku w Poznaniu, od lat prowadzi gabinet masażu leczniczego. Jest również byłym sportowcem – ma na koncie 38 medali mistrzostw Polski w pływaniu osób niewidomych i IV miejsce na paraolimpiadzie w Arnhem (1980). Mimo całkowitej utraty wzroku – widzi intelektem. Tak zatytułował jedną ze swoich książek felietonów.

Jest autorem dziesięciu tomów poetyckich i powieści pt. „A jednak”, a jego wiersze tłumaczono na kilkanaście języków. Poezja Galasa gościła na antenie Polskiego Radia, w wielu pismach literackich i kulturalnych. Działa na rzecz środowiska niewidomych, funduje statuetki dla zasłużonych twórców kultury, organizuje spotkania literackie, był redaktorem naczelnym „Krajobrazów Kultury” i jurorem konkursów poetyckich.

Na scenie – razem z żoną Aliną – tworzą coś więcej niż duet. Ich muzyka to opowieść o miłości, wytrwałości i wspólnym przełamywaniu barier. Jak sami mówią: są uzależnieni od marzeń.

To wydarzenie w Światłowni zapowiada się wyjątkowo. Warto zarezerwować sobie wieczór 20 czerwca i posłuchać ludzi, którzy żyją tym, co tworzą – i tworzą tym, jak żyją.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->