Kultura 21 sty 20:11 | mk
Pierwsza wystawa w Młynach Rothera w przygotowaniu. Będzie o związkach miasta z wodą

Spotkanie wykonawcy, inwestora i przedstawicieli Młynów Rothera, fot. J. Karczewska (mlynyrothera.pl)

„Węzły” – to nazwa ekspozycji stałej, która powstanie w kompleksie Młynów Rothera. Miasto podpisało właśnie umowę na zaprojektowanie i wykonanie wystawy poświęconej roli Brdy w rozwoju Bydgoszczy.

– Wystawa ma odpowiedzieć na pytanie, jak rzeka warunkowała tożsamość miasta i jej mieszkańców kiedyś, a jak warunkuje ją dziś. Celem jest wskazanie na miastotwórczą i wspólnototwórczą rolę rzeki – czytamy w komunikacie w komunikacie Urzędu Miasta.

Wystawę stworzy TRIAS AVI. – Nowa ekspozycja w Młynach Rothera będzie opowiadała o związkach Bydgoszczy z rozsianą po terenie miasta siatką kanałów i rzek. Zwiedzający wystawę stałą dowiedzą się m.in., jak ważne dla rozwoju tego miasta są infrastruktura i szlaki wodne. Zgodnie z panującymi obecnie trendami, oprócz wspomnianej narracji, wystawa będzie zachęcała do interakcji i samodzielnego eksperymentowania – wyjaśnia Dawid Polasik, dyrektor handlowy.

Spotkanie wykonawcy, inwestora i przedstawicieli Młynów Rothera, fot. J. Karczewska (mlynyrothera.pl)

Zespół Parku Kultury – instytucji funkcjonującej w Młynach – od prowadził poszukiwania eksponatów. Pokazanych zostanie ok. 400 archiwalnych materiałów, pozyskanych dzięki współpracy z m.in. bydgoskimi instytucjami i prywatnymi kolekcjonerami. – Przy okazji prac nad wystawą nawiązaliśmy też relacje z wieloma świadkami historii, m. in. byłymi pracownikami Polskich Zakładów Zbożowych, które mieściły się w Młynach do lat 90. Przez ostatni rok zgromadziliśmy ogromne ilości materiałów, informacji, wspomnień – mówi Patrycja Jankowska, koordynatorka prac nad wystawą z ramienia Młynów Rothera.

Wystawa ma też stawiać pytania o przyszłość – dalszy rozwój Bydgoszczy w oparciu o potencjał położenia nad wodą, i o problemy związane ze zmianami klimatu. – Co ciekawe, nawiązaliśmy kontakt z Kapsztadem, z którym łączy nas położenie na 18. południku. To miasto wyszło już parę lat temu z poważnych tarapatów związanych z niedoborem wody. Na wystawie pojawi się filmowe przesłanie, nagrane specjalnie dla nas przez premiera Prowincji Przylądkowej Zachodniej – dodaje koordynatorka.

Wystawy przygotowane przez TRIAS AVI dla Epi-Centrum Nauki w Białymstoku

Aranżacja wystawy będzie kosztować cztery mln złotych. TRIAS AVI ma już za sobą realizacje związane z wodą, m.in. dla Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, Fabryki Wody w Szczecinie, Epi-Centrum Nauki w Białymstoku (gdzie również fragment ekspozycji dotyczy wody).

Bydgoska wystawa ma zostać otwarta we wrześniu bieżącego roku. 

Kompleks oddano do użytku w kwietniu 2021 r. w stanie „deweloperskim”. Obecnie trwa  drugi etap inwestycji – aranżacja i wyposażanie oraz budowanie oferty instytucji. W weekendy, w godz. 12.00–20.00, czynny jest punkt widokowy.

 

mk Autor