Kultura 6 maj 2017 | Magdalena Gill
Zaczynają projektować bydgoską Akademię Muzyczną

Tam ma wyglądać nowy gmach Akademii Muzycznej/Materiały uczelni

Władze Akademii Muzycznej podpisały umowę z warszawską pracownią Plus3 Architekci, która wygrała konkurs i przygotuje projekt architektoniczny nowego kampusu uczelni.

Warszawska pracownia ma trzy miesiące na wprowadzenie ostatecznych poprawek do wstępnej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej.
- Mieliśmy trochę uwag, architekci muszę teraz je wszystkie uwzględnić – mówi kanclerz Akademii Muzycznej Marek Czerski. - Potem zabierają się już za sam projekt, do końca lipca 2018 r. ma być gotowy – dodaje. Jesienią 2018 r. planowane są przetargi dla firm, które będą budować kampus.
Nowy gmach AM stanie na 3-hektarowej działce, między ulicami Kamienną, Chodkiewicza i Gdańską. - Tam obecnie znajduje się dziki park i jeziorko. Część z tej zieleni planujemy zachować, dzięki czemu akademia stanie w otoczeniu drzew, na skraju parku - opowiadał rektor AM, prof. Jerzy Kaszuba. - Marzy nam się budynek z przeszklonym foyer od strony parku i jeziorka, które będzie można na lato rozsuwać. Muzycy wtedy siedzieliby częściowo pod dachem - chodzi o to, by w razie deszczu chronić instrumenty, a publiczność - na skarpie nad wodą słuchałaby koncertów.
Jak ma wyglądać nowy budynek? - Przy jednym dużym foyer będzie kilka sal: duża koncertowa, równie duża, ale bez widowni sala prób, sala kameralna, sala organowa z estradą dla wykonawców muzyki dawnej, teatralno-operowa dla wydziału wokalno-aktorskiego i może jeszcze jedna średniej wielkości przeznaczona dla mniejszych zespołów, na seminaria czy konferencje - wymieniał rektor. - Musi być też dużo mniejszych sal do zajęć indywidualnych, bo podstawowa forma kształcenia na uczelni muzycznej to jeden na jeden, czyli jeden student i jeden nauczyciel. Potrzebujemy też kilkunastu sal do przedmiotów humanistycznych, języków, psychologii itp. oraz kilku do prowadzenia spotkań, seminariów, ogólnie działalności naukowej czy artystycznej.
Nowy budynek będzie miał kilka pięter i ogromny parking pod ziemią. Według szacunków ma kosztować około 105 mln zł.

Więcej informacji o inwestycji, także więcej wizualizacji nowego gmachu – w „Tygodniku Bydgoskim” 11 maja (do kupienia w kioskach i punktach sprzedaży prasy)

Tak ma wyglądać sala koncertowa w nowym gmachu/Materiały organizatorów
Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego