Kultura 31 lip 2017 | Redaktor
Ratusz ogłasza konkurs na mural o Rejewskim

Mural ma się znaleźć na kamienicy przy ul. Gdańskiej 10/fot. Materiały ratusza

Nowy bydgoski mural ma się znaleźć na ścianie kamienicy przy ul. Gdańskiej 10 i dotyczyć wybitnego kryptologa Mariana Rejewskiego.

Konkurs skierowany jest do studentów lub absolwentów uczelni plastycznych w Polsce oraz artystów tworzących murale. Bohaterem muralu ma być wybitny bydgoszczanin, polski matematyk i kryptolog, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Umożliwiło to odczytanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej.

W kompozycji muralu wskazane są elementy nawiązujące do postaci Rejewskiego, jak również do samej maszyny szyfrującej Enigma.

Mural zostanie wykonany na elewacji budynku przy ul. Gdańskiej 10 - tam, gdzie mieszkał kiedyś Rejewski.

- Kompozycja muralu ze względu na lokalizację w historycznej dzielnicy miasta powinna zostać wykonana w ograniczonej gamie kolorystycznej lub powinna być monochromatyczna. Projekt musi uwzględniać kontekst przestrzenny i istniejącą  architekturę – informują urzędnicy.

Praca konkursowa powinna zawierać plik z projektem na nośniku cyfrowym wraz z wydrukiem A4 oraz wizualizację muralu na ścianie. Do projektu należy dołączyć formularz zgłoszeniowy oraz oświadczenie. Na konkurs można nadesłać łącznie 5 prac. Laureat otrzyma nagrodę pieniężna w wysokości 5 tys. zł oraz środki na wykonanie muralu.

Prace należy nadsyłać do 18 września na adres :Urząd Miasta w Bydgoszczy, Plastyk Miejski, ul. Grudziądzka 9-15, 85-130 Bydgoszcz z dopiskiem „Konkurs na wykonanie projektu muralu poświęconego Marianowi Rejewskiemu”.  Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 22 września.


Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor