Kultura 18 maj 07:43 | Redaktor

W piątek (17 maja) zaprezentowano projekt rozbudowy i remontu Filharmonii Pomorskiej. Instytucja przeprowadziła transmisję wideo z wydarzenia.

 

– Rozbudowa i modernizacja Filharmonii Pomorskiej, tej jakże istotniej na mapie kulturalnej miasta, regionu i całego kraju placówki artystycznej, to obecnie najważniejszy projekt inwestycyjny w dziedzinie kultury w naszym regionie. Wobec pojawiających się w przeszłości niejasności co do źródeł finansowania tej inwestycji chcę wyraźnie powiedzieć, że nie zaniechaliśmy do tej pory żadnego z kroków prowadzących do skutecznej jej realizacji – mówił w kwietniu podczas ceremonii podpisania umowy z inżynierem kontraktu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

11 kwietnia 2024 roku podpisano umowę z firmą Portico Project Management, która będzie inżynierem kontraktu przygotowywanej rozbudowy Filharmonii Pomorskiej. Dopięcie montażu finansowego i ogłoszenie przetargu, który wyłoni realizatora inwestycji, planowane jest na jesień tego roku.

Przedsięwzięcie jest jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w dziedzinie kultury. Zgodnie z założeniami, przyjętymi przez zarząd województwa jeszcze w 2017 roku, filharmonia zyska nową małą salę koncertową z widownią na 350 miejsc, miejsce na garderoby dla artystów i system parkingów podziemnych oraz pomieszczenia dla administracji. Istniejąca główna sala koncertowa, doceniana w kraju i za granicą ze względu na znakomitą akustykę, zostanie z zachowaniem najwyższych standardów wyremontowana i wyposażona w system rejestracji i transmisji koncertów oraz systemy sterowania światłem i dźwiękiem.

W aktualnej wieloletniej prognozie finansowej zagwarantowane są środki na wkład własny w wysokości 80 mln złotych. Samorząd województwa nie rezygnuje ze starań o środki centralne. W grę wchodzi rządowy program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).

Źródło: Filharmonia Pomorska, UMWKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor