Kultura 20 paź 14:06 | Redaktor
Sentymentalna podróż na bydgoskie ewangelickie Powązki [ZAPROSZENIE]

fot. Facebook

Robert Grochowski, archeolog, odkrywca słynnego bydgoskiego Skarbu jest też społecznikiem organizującym dla bydgoszczam spracery z historyczną pogawędką.

Tym razem zaprasza (nie po raz pierwszy) do... parku, który kiedyś był cmentarzem. 

Zapraszam na kolejną wycieczkę do niezwykłego punktu na mapie Bydgoszczy. Miejsca, które do zakończenia II wojny światowej było największym i najpiękniejszym cmentarzem ewangelickim w Bydgoszczy, obecnie jest ,,Parkiem Ludowym im. Wincentego Witosa”, a które mam nadzieję, że wkrótce stanie się ,,Parkiem Pamięci i Pojednania” - napisał Robert Grochowski na fejsbuku.

Archeolog proponuje ten spacer już zwyczajowo na przełomie października i listopada. Tegoroczna edycja nosi tytuł „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem”. Podczas spotkania zapowiada tematy związane z ostatecznymi pytaniami: śmiercią, zmartwychwstaniem, sądem ostatecznym i nowym światem. Około 80 tysięcy osób, spoczywających w cieniu śmierci zaledwie metr pod powierzchnią parku, czeka na zmartwychwstanie, pokładając nadzieję w słowach Jezusa: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie” (J 11, 25).

Podczas wycieczki Robert Grochowski przypomni historię nekropolii, etapy jej rozwoju, granice oraz lokalizację kaplic grobowych i innych elementów architektury funeranej. Opowie także o burzliwych wydarzeniach związanych z likwidacją cmentarza w latach 1945–1953 oraz o działaniach mających na celu usunięcie wszelkich śladów nekropolii.

W tym czasie budowano nowy świat pod auspicjami PZPR, w którym nie było miejsca na pamięć o bydgoskich ewangelikach, w większości niemieckojęzycznych. Spotkało się to z pogardą, co odzwierciedlała nawet potoczna nazwa cmentarza. Na zakończenie podróży uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się współczesności. Organozator zapowiada omówienie wyników badań archeologiczno-ekshumacyjnych przeprowadzonych w latach 2017–2020 oraz plany Urzędu Miasta dotyczące rewitalizacji północnej części parku. Poniżej cytujemy część organizacyjną zaproszenia: 

UWAGA I: To moja prywatna wycieczka, bez grantów, dofinansowań i płatnych biletów. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy (kontakt na fb, mailowo: rgrochowski@o2.pl). Uczestnictwo tylko po uzyskaniu zaproszenia Organizatora
UWAGA II: proszę, by każdy z Uczestników w miarę swoich możliwości przyniósł znicz, który zapalimy głazie z tablicą memoratywną
TERMIN: 27.10.2024 (NIEDZIELA), godzina 16.00
ZBIÓRKA: ul. Jagiellońska, przed głównym wejściem do Pałacu Młodzieży
CZAS TRAWNIA: około 2 godzin

 

Źródło: Robert Grochowski (oprac. własne)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor