Kultura 16 maj 2020 | Redaktor
Setne urodziny patrona województwa w instytucjach kultury [PROGRAM]

archiwum/fot. Anna Kopeć

Wirtualne wystawy, video-pocztówki i okolicznościowe wpisy. Z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin patrona naszego województwa Jana Pawła II marszałkowskie instytucje kultury przygotowały specjalną ofertę wydarzeń.

W niedzielę (17 maja) o godz. 20.30 na antenie TVP3 Bydgoszcz, odbędzie się transmisja telewizyjna m.in. koncertu z bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. W wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis i Mirosława Kulczyńskiego usłyszymy „Obój Gabriela ” Ennia Morriconego, a Eljazz Big Band Józefa Eliasza zaprezentuje utwór „David danced before the Lord” Duke'a Ellingtona.

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza od soboty (16 maja) na wystawę on-line. Będzie się ona składać z trzech części odpowiadających poszczególnych aspektom pontyfikatu Jana Pawła II: twórczość, życie i podróże. W prezentacjach znajdą się m.in. fotografie, mapy i biogramy rodzinne. Więcej tutaj.

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu udostępni w mediach społecznościowych trailer ze spektaklu „Przed sklepem jubilera” – dramatu, którego autorem jest Karol Wojtyła. Przedstawienie miało premierę w Teatrze Muzycznym w 2018 roku. Przygotowany zostanie również materiał na temat papieża i jego związku z aktorstwem i teatrem. Więcej tutaj.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza na wirtualną wystawę „Cymelia katolickie w zbiorach WiMBP - W hołdzie Janowi Pawłowi II w setną rocznicę urodzin”. Wystawa będzie dostępna na stronie internetowej biblioteki. Więcej tutaj

Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowuje okolicznościowy wpis, w którym zaprezentowane zostaną wizerunki Jana Pawła II ze zbiorów muzeum. Więcej tutaj.

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu udostępni na stronie internetowej video-pocztówkę z jednym z wierszy papieża-Polaka. Więcej tutaj

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza na wystawę prac dziecięcych ilustrujących bogaty i barwny pontyfikat Karola Wojtyły. Inspiracją dla autorów prac były papieskie podróże, liczne audiencje i spotkania, szczególnie te z udziałem dzieci i rodzin. Więcej tutaj.

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa.


mat. K-PUM (Beata Krzemińska)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor