Kultura 21 sty 2020 | Redaktor
Spektakl Teatru Polskiego jedzie do Japonii

fot. Natalia Kabanow

Pod koniec lutego „Wycinanki. List z morza” zostaną zaprezentowane w New National Theater w Tokio. Spektakl dedykowany najmłodszym zostanie zagrany w Japonii trzy razy.

„Wycinanki. List z morza” w reż. Yojiro Ichikawy to spektakl koprodukcji polsko-japońskiej, który dedykowany jest najmłodszym widzom. Swoją bydgoską premierę miał 20 września 2019 roku. Już niedługo, a dokładniej 29 lutego, koprodukcja Teatru Polskiego z japońskimi artystami zostanie zaprezentowana w New National Theater w Tokio.

Produkcja Teatru Polskiego w Bydgoszczy powstała z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską, którą obchodzono w 2019 r. Spektakl jest próbą odkrycia zapomnianych powiązań między sztuką i kulturą Polski i Japonii oraz przybliżenia ich najmłodszym widzom oraz ich rodzicom.

„Wycinanki. List z morza” to historia skupiona wokół kartki papieru, która dla Japończyków stanowi podstawę do tworzenia bajecznych wytworów origami, zaś dla naszych przodków była inspiracją dla wykreowania tradycji ludowych wycinanek. Papier w tej opowieści stanowi jednak tylko pretekst do tego, by poprzez muzykę, sztukę i piękno przybliżyć najmłodszym widzom szczególną cechę człowieka – uniwersalne pragnienie wspólnotowości i bycia razem.

„Wycinanki. List z morza” powstały w wyniku współpracy artystów Teatru Polskiego w Bydgoszczy z twórcami z Japonii. W spektaklu, który został wyreżyserowany przez Yojiro Ichikawę, występują Natsumi Kuroda oraz aktorzy bydgoskiej sceny – Michalina Rodak i Marcin Zawodziński. Muzykę na żywo przygotowała Natsumi Ishikawa.

źródło: Teatr Polski w Bydgoszczy (Aleksandra Rzęska)

Czytaj także:

Dzieciom „Wycinanki” w teatrze się podobały [RECENZJA]

Polsko-japońska produkcja w Teatrze Polskim [ZDJĘCIA]

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor