Kultura 17 maj 2018 | Redaktor
Sukcesy bydgoskich filmowców. Marcin Sauter zdobył Grand Prix w Turcji

Marcin Sauter / źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Film „Żalanasz - pusty brzeg" bydgoszczanina Marcina Sautera zdobył kolejny laur, tym razem na festiwalu w Stambule. To niejedyny bydgoski sukces ostatniego czasu.

Marcin Sauter wygrał międzynarodowy konkurs na jednym z najważniejszych festiwali dokumentu. Na TRT 10th International Documentary Days w Stambule film „Żalanasz - pusty brzeg otrzymał tytuł Najlepszego Dokumentu Międzynarodowego. Dobra passa produkcji o katastrofie ekologicznej nad Jeziorem Aralskim trwa od zeszłego roku. Film otrzymał już Złotą Żabę na Camerimage, nagrodę główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, nagrodę specjalną jury na MFFD DOCUDAYS w Kijowie oraz główną nagrodę na MFFD w Budapeszcie.

Jednak Marcin Sauter nie zwalnia tempa. W Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy właśnie miał premierę jego najnowszy film „Tak jest dobrze” z Adamem Woronowiczem i Karoliną Gruszką. Rozpoczynają się też zdjęcia do jego pełnometrażowego debiutu fabularnego „Miasto” - kryminału, który powstanie w Bydgoszczy. Marcin Sauter wraz z Maciejem Cuske prowadzą również Bydgoską Kronikę Filmową - czyli nieformalną „szkołę” dla młodych dokumentalistów - w Miejskim Centrum Kultury.

Całe podium dla bydgoszczan

Na konkursie Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu KATAR FILM w Toruniu, filmowcy z Bydgoskiej Kroniki Filmowej zajęli wszystkie miejsca na podium. Film „Między brzegami” Jarosława Piskozuba z BKF otrzymał GRAND PRIX, I miejsce zajął Mateusz Buława z BKF za film „Nieoczekiwanie”, a II nagrodę zgarnęli Ewa i Paweł Piątek (związani z MCK) za film „Test”. Dodatkowo Wyróżnienie Honorowe otrzymał bydgoszczanin Szymon Skowroński za krótki fabularny metraż „Zagadka zemsty”.

Bydgoszcz w Cannes

To nie koniec bydgoskich sukcesów. Arkadiusz Biedrzycki, zeszłoroczny stypendysta Bydgoskiej Tożsamości Filmowej, był nominowany do tegorocznej edycji SCRIPTEAST i nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego na tegorocznym festiwalu w Cannes. O wygraną walczył jego projekt filmowy z Bydgoszczą w tle pt. "We własnej osobie", napisany wraz z Bartłomiejem Konarskim. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor