Kultura 12 maj 09:44 | Grzegorz Dudziński
Tego w Światłowni jeszcze nie widzieli! Muzyka cerkiewna w ciemnościach [ZAPOWIEDŹ]

Zespół Muzyki Cerkiewnej „Ikos”, bracia Łukasz i Michał Hajduczenia/fot. nadesłane

Niecodzienny koncert odbędzie się w bydgoskiej Światłowni (ul. Świętej Trójcy 15) w piątek (13 maja) o godz. 18.00. Artyści Michał i Łukasz Hajduczenia zaśpiewają bez nagłośnienia pieśni starocerkiewne. Koncert odbędzie się w absolutnych ciemnościach i to niewidomi zaprowadzą melomanów na widownię.

Michał Hajduczenia dotąd był doskonale znanym światłownianej publiczności wykonawcą utworów z tekstem. Wspaniale wykonywał piosenki z Kabaretu Starszych Panów czy tradycyjne utwory ludowe. Jego potężny, czysty głos w zasadzie nie wymaga nagłośnienia. Teraz razem z bratem Łukaszem postanowił pokazać inną odsłonę – pieśni starocerkiewne. – Mój ojciec jest w Toruniu kapłanem prawosławnym. Taką muzykę mam w zasadzie wypaloną na moim twardym dysku – śmieje się Michał Hajduczenia.

Na piątek Michał i Łukasz przygotowali szeroki wachlarz utworów cerkiewnych. Będą i pieśni bizantyjskie, i starosłowiańskie. W cerkwiach zazwyczaj takie pieśni śpiewa się przy blasku świec. W Światłowni obaj panowie zmierzą się z ciemnościami, czyli stworzą kolejny przysmak Światłowni – niewidzialny koncert.

Z grubsza wygląda to tak: słuchacze gromadzą się w sali barowej Światłowni, skąd na widownię prowadzą ich niewidomi. Oczywiście wszystko dzieje się w absolutnych ciemnościach. Światłownia od pół roku organizuje takie niecodzienne koncerty i zawsze widzowie byli nimi zachwyceni. Podkreślali, że w takich ciemnościach muzyka smakuje o wiele lepiej. Biorąc pod uwagę repertuar obecnego koncertu i tubalny głos obu panów, można spodziewać się prawdziwej uczty duchowej.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc Światłownia prosi o rezerwację telefoniczną pod numerem 509767689. Wejściówka – 35 zł. Mecenasem wydarzenia jest Fundacja Enea.

zmiany – redakcja

Grzegorz Dudziński

Grzegorz Dudziński Autor

Dziennikarz z dwudziestoletnim stażem pracy w gazetach ogólnopolskich, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „wybitne osiągnięcia dziennikarskie”.