Kultura 8 cze 2017 | Magdalena Gill
Ulubione utwory Stefana Stuligrosza

Obecnie „Poznańskie Słowiki” to prawie 90 śpiewających chłopców i mężczyzn/ fot. Piotr Pawlak

Chór „Poznańskie Słowiki” wystąpi w piątek (9 czerwca) w Filharmonii Pomorskiej podczas koncertu z okazji 5. rocznicy śmierci swojego założyciela. Zabrzmią utwory m.in.: Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki, Scarlattiego, Bacha, Mozarta czy Händla.

Podczas bydgoskiego koncertu Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” wykona z Orkiestrą Symfoniczną FP ulubione utwory Stefana Stuligrosza. Dyrygować będzie Maciej Wieloch, obecny szef zespołu.

Wojenne początki chóru

Początki „Poznańskich Słowików” sięgają jesieni 1939 roku, kiedy wkrótce po wybuchu II wojny światowej 19-letni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego, prowadzonego dotychczas przez ks. Wacława Gieburowskiego, i rozpoczął konspiracyjne próby. W czasie wojny chór śpiewał w kościołach poznańskich: pw. św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej. Dla mieszkańców okupowanego Poznania była to niezwykła manifestacja polskości. Tak narodził się Chór Stuligrosza, z czasem nazwany „Poznańskimi Słowikami”. Pierwszym znaczącym sukcesem chóru stał się gościnny występ w Filharmonii Warszawskiej w 1949 roku. Poznań był ze śpiewaków Stuligrosza dumny. Wkrótce, w 1950 r., zespół przyjęła pod swe skrzydła Filharmonia Poznańska.

Dzieło życia Stuligrosza

Przez 72 lata, aż do śmierci w 2012 r. funkcję dyrektora artystycznego „Poznańskich Słowików” pełnił Stefan Stuligrosz. Profesor przez całe życie był niezwykle aktywny jako dyrygent, kompozytor, organista, pedagog dyrygentury i śpiewu, związany przez wiele lat z radiem, Towarzystwem im. Wieniawskiego i przede wszystkim z poznańską Akademią Muzyczną, ale to „Poznańskie Słowiki” uważał za dzieło życia. Przez dziesięciolecia pracy stworzył zespół o niepowtarzalnym i zawsze rozpoznawalnym obliczu artystycznym. Z „Poznańskimi Słowikami” odniósł swoje największe sukcesy.

Aktualnie zespół prowadzi Maciej Wieloch, wieloletni asystent i artystyczny wychowanek prof. Stuligrosza. „Poznańskie Słowiki” dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewały we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla papieża Jana Pawła II. Śpiewa różnorodny repertuar, dzięki czemu może zadowolić muzyczne gusta każdej publiczności. Przez niemal 80 lat zespół tworzyło ponad 1500 chórzystów. Obecnie „Poznańskie Słowiki” to prawie 90 śpiewających chłopców i panów.

Koncerty w Bydgoszczy

Profesor Stuligrosz wielokrotnie bywał w Bydgoszczy. Pierwszy raz w 1966 r. podczas I Międzynarodowego Festiwalu i Kongresu „Musica Antiqua Europae Orientalis” poprowadził Chór Chłopięco-Męski Państwowej Filharmonii w Poznaniu podczas koncertu muzyki polskiej. Następne lata, przyniosły kolejne wizyty koncertowe profesora z „Poznańskimi Słowikami” zwłaszcza podczas corocznego Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Profesor Stuligrosz zawsze podkreślał, że darzy Filharmonię Pomorską szczerą przyjaźnią, był też bardzo lubiany przez bydgoskich melomanów. Ostatni raz mogliśmy podziwiać go wraz z chórem podczas wieczoru kolęd w 2010 roku.

Koncert rozpocznie się w piątek (9 czerwca) o godz. 19.00.

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego