Kultura 30 lip 2020 | mk
Wacław Kuczma odebrał powierzenie. Od sierpnia będzie kierował bydgoskim muzeum  

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

W czwartek (30 lipca) prezydent Rafał Bruski wręczył Wacławowi Kuczmie powierzenie obowiązków dyrektora Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Obowiązki nowy szef placówki będzie pełnił od 1 sierpnia.

Kuczmę na to stanowisko zarekomendowała prezydentowi w maju Komisja Konkursowa. Kadencja potrwa cztery lata.

Wacław Kuczma przystąpił już do pierwszego z ogłoszonych przez miasto konkursów na dyrektora, w 2019 roku. Nie przyniósł on jednak rozstrzygnięcia, komisja nie zarekomendowała ostatecznie żadnego z kandydatów. Do czasu powołania nowego dyrektora pełnienie obowiązków dyrektora zostało powierzone Kindze Długosz, zastępczyni dyrektora.

Poprzednim szefem placówki, od 2007 roku, był Michał F. Woźniak, historyk sztuki, prof. UMK.

Wacław Kuczma urodził się w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom obronił w pracowni profesora Kazimierza Śramkiewicza. Od ukończenia studiów w 1982 roku prowadzi działalność w zakresie malarstwa, rysunku, instalacji artystycznej i performance.  Wykłada malarstwo i kształtowanie przestrzeni studentom wzornictwa na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. W latach 1993-2003 był prezesem Stowarzyszenia Artystycznego Wieża Ciśnień w Bydgoszczy, w latach 2002-2015 dyrektorem Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, od 2015 roku pełni funkcję dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

mk Autor