Kultura 19 kwi 2020 | Redaktor
Weekend z kulturą w sieci. Mnóstwo możliwości

Czy Mieszko nosił buty? - dowiemy się z materiałów przygotowanych przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie/www.biskupin.pl

Zwiedzanie Biskupina online czy odsłuchanie archiwalnych nagrań Filharmonii Pomorskiej - oferta kulturalna na wirtualnej mapie regionu jest bogata. Marszałkowskie instytucje kultury poza wirtualnym zwiedzaniem proponują także m.in. audycje poświęcone wystawom, wywiady z twórcami, pomysły na zajęcia z dziećmi, dostęp do spektakli.

- (...) Nasze jednostki oferują im wiele sposobów na obcowanie ze sztuką bez wychodzenia z domu. Zachęcam do śledzenia ich stron internetowych i przeglądania zasobów udostępnianych online – mówi marszałek Piotr Całbecki

We foyer i holach bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej można podziwiać na co dzień bogaty zbiór portretów rzeźbiarskich słynnych kompozytorów i wirtuozów oraz unikatowe gobeliny. W obecnej sytuacji nie mamy możliwości oglądania ich na żywo, Urząd Marszałkowski zachęca jednak do zapoznania się z nimi na zdjęciach, które dostępne są na http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/blog/wydarzenia/spacer-gmachu-filharmonii/. Na stronie Filharmonii w zakładce „Przeżyjmy to jeszcze raz” zamieszczane będą fragmenty koncertów. Aktualnie można wysłuchać koncertu  „Kolęda nocka”. Do wysłuchania dostępna jest także jubileuszowa płyta Orkiestry Kameralnej Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis. 

Na wirtualne spacery możemy udać się do Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Parku Etnograficznego w Kaszczorku. Zdalnie dostępna jest także wystawa „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”. Więcej informacji na http://etnomuzeum.pl/wirtualny-spacer/. Na muzealnych profilach w mediach społecznościowych trwa cykl #AnatomiaMuzeum, w ramach którego udostępniana jest jubileuszowa wystawa „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu”. Polecana jest również wirtualna wystawa rzeźb Józefa Soboty, artysty ludowego ze wsi Regut udostępniona na  http://etnomuzeum.pl/kolekcja-rzezb-jozefa-soboty/. 

Podczas wirtualnych spacerów z dyrektorem do spraw artystycznych Pawłem Pasztą można zobaczyć miejsca w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, które na co dzień są niedostępne dla widzów. Jest to jedyna okazja, by zajrzeć m.in. na strych nad widownią, do kotłowni czy wejść pod deski sceny. Filmy z oprowadzania dostępne są na https://www.facebook.com/events/244252016731091/permalink/253705989119027/. Teatr udostępnił także spektakl „Ostatnia wieczerza” i transmisję Salonu Poezji „A Nazareńczyk został sam”.  Do maja można zobaczyć także transmisję przedstawienia „Edyp Tyran”. Dla najmłodszych przygotowano Niedziele w Teatrze Online, dostępne na vimeo.com.

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu przygotował video-wywiady z aktorami. Michał Cyran i Kasia Witkowska odpowiadają na pytania o najbardziej wymagające role, wymarzone postaci, ulubione musicale. Kolejnymi bohaterami rozmów są Damian Droszcz, Michał Zacharek i Dominika Sell-Kukułka. Wywiady dostępne są na https://www.youtube.com/channel/UCGFK_mYABSgEr5RS-O5JMtA. 

Centrum Sztuki Współczesnej  „Znaki czasu” w Toruniu zaprasza wielbicieli sztuki na wirtualne oprowadzanie po wystawach – w formie zdjęć, filmów i rozmów z twórcami. Wśród dostępnych online znajdują się m.in. prace z Dyplomu 2019 i “Everything’s Fine” Baltazara Fajto, laureata Nagrody Dyrektora w konkursie Wystaw się w CSW 2020. Dla najmłodszych pracownicy przygotowali karty pracy z zadaniami – do pobrania. W tym tygodniu dzieci mogą zapoznać się także z wystawą laureatów konkursu „Wystaw się w CSW 2020”.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na wirtualny spacer po muzeum na www.biskupin.pl/street-view/. Zachęca też do lektury artykułów i wysłuchania audycji, z których dowiemy się m.in. o archeologicznych znaleziskach i reliktach zabudowy osady obronnej. Wszystkie archiwalne nagrania z poprzednich tygodni dostępne są /www.biskupin.pl/archiwum-wirtualnemuzeum/. Wśród nich wywiady z archeologami i transmisje z wystaw. Na najmłodszych czekają na quiz i kolorowanki.

Śledząc stronę internetową i portal społecznościowy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, można znaleźć ciekawe informacje o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach oraz wziąć udział w wirtualnych zabawach. Muzeum publikuje filmy, zdjęcia, quizy oraz ćwiczenia plastyczne dla różnych grup wiekowych. Codziennie w zakładce Aktualności muzeum znajdziemy fotografię jednego z regionalnych zabytków i opis jego historii. Więcej informacji na http://muzeum.wloclawek.pl/serwis/aktualnosci/. Można wybrać się także na wirtualne spacery po wystawach. „Dzieje Włocławka i regionu od pradziejów do PRL”, rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego, „Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi. Po zwiedzaniu można przeżyć domowe warsztaty rodzinne. 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni przygotował alternatywę dla sobotnich koncertów w postaci internetowego cyklu #zostanwdomuisluchajchopina. Cykl ten prezentuje utwory Fryderyka Chopina w interpretacjach wybitnych pianistów w tym laureatów naszego szafarskiego konkursu pianistycznego. Utwory prezentowane są na https://www.facebook.com/ChopinCentre. Na stronie ośrodka znajdziemy także nowy odcinek  „Kuriera Szafarskiego”.

Na wirtualny spacer po obiekcie i otaczającym go parku zaprasza także Pałac Lubostroń -http://www.palac-lubostron.pl/wirtualny-spacer/

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zachęca do kreatywnego spędzenia czasu w domu. Na stronie centrum https://kpck.pl/  znajdziemy m.in. inspirację do stworzenia własnych animacji. A dla wielbicieli teatru przygotowano teatrzyk kukiełkowy „Trzy małe świnki”. Centrum zaprasza także na wirtualne spotkanie literackie z Tomaszem „Lipim” Lipskim.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza na „Wystawę słoneczną”. Tematem kilkudziesięciu prac jest słońce. Autorami są to dzieci między innymi z Tajlandii, Ukrainy, Argentyny, Indonezji, Rosji i Polski. Wystawa dostępna na http://galeriadziecka.com/. Na stronie galerii znajdziemy także filmy z warsztatów graficznych: monotypia i kolografia oraz propozycje ćwiczeń plastycznych.

W mediach społecznościowych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji i Kultury w Toruniu znajdziemy propozycje na ciekawe spędzenie czasu w domu. Do starszych adresowany jest cykl „Senior w domu”. Wszystkie filmy dostępne są na https://www.youtube.com/channel/UCeL7QYT9BeuCJrlv0FjbwEQ. Dla rodziców przygotowano zabawy, które mogą wykorzystać na kreatywne działania z dziećmi. 

Galeria Wozownia w Toruniu oferuje wirtualne zwiedzanie wystaw. Na stronie internetowej wozownia.pl zamieszczane są materiały z informacjami na temat prezentowanych zbiorów, a także wywiady z artystami oraz dokumentacja fotograficzna prac i archiwizowane materiały wideo. Wśród materiałów znajdziemy katalog wystawy Julii Curyło “Stan nieważkości”. Są tu też rozmowy z pracownikami galerii, która w tym roku obchodzi swoje siedemdziesiąte urodziny. Najmłodsi także znajdą coś dla siebie, m.in. propozycje zajęć muzycznych, kolorowanki i łamigłówki. Więcej informacji na stronie galerii.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu zachęca do zapoznania się z zasobem udostępnianym online. Czytelnicy mają do dyspozycji prezentacje przygotowane przez pracowników biblioteki poświęcone średniowiecznym i nowożytnym manuskryptom, afiszom filmowym, toruńskiej prasie, czasopismom okresu II RP i historii naszego regionu. Dzieci dowiedzą się z obrazkowych instrukcji jak wykonać samodzielnie wielkanocne kurki czy skarpetkowego zająca. Dla młodszych i starszych przygotowano testy, krzyżówki i łamigłówki. Nowe materiały udostępniane są na bieżąco na stronie biblioteki.

Swoje zbiory w wersji online udostępnia także Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa. W jej zasobach znajduje się ponad 200 tysięcy dokumentów, wśród nich książki, czasopisma, pliki muzyczne i materiały dydaktyczne.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Pałac Lubostroń, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury w Toruniu, Galeria Wozownia w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska w Toruniu są marszałkowskimi instytucjami kultury.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego, zmiany, oprac.(m.in.tytuł, lead)  - redakcja

19 kwietnia ze swoją ofertą wychodzi także miasto Bydgoszcz - z okazji rocznicy nadania praw miejskich o godz. 18.00 na profilu Bydgoszcz.pl na Facebooku udostępniony zostanie urodzinowy koncert.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor