Wystawa malarska Zbigniewa Tubisza "Istota wyrazu" w Bibliotece UKW [ZAPROSZENIE]
11 października 2023 roku o godz. 18.00 w Bibliotece UKW (galeria II piętro) odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Zbigniewa Tubisza pt. „ Istota wyrazu”. Twórczość artysty omówi Jacek Soliński. Wystawa będzie czynna do 15.11.2023 r.
Inne z kategorii
Bydgoszcz Music Summit 2024 w Miejskim Centrum Kultury
Wyjątkowy koncert patriotyczny jutro w Bydgoszczy – hołd dla bohaterów i historii
ZBIGNIEW TUBISZ, ur. w 1959 r. w Bydgoszczy. Maluje od połowy lat 70. W bydgoskim PLSP był pod silnym wrażeniem twórczości i osobowości artysty malarza Jana Szkaradka. Jego pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w popularnym w latach 70. w klubie „Medyk” w Bydgoszczy. Pod koniec lat 90. był członkiem Stowarzyszenia Artystycznego “Wieża Ciśnień”. Brał udział w plenerach artystycznych oraz wielu wystawach zbiorowych. Zrealizował kilka wystaw indywidualnych.
Malarstwo Zbigniewa Tubisza jest powściągliwe, ascetyczne, a także afirmatywne w stosunku do zastanej rzeczywistości. Skupienie uwagi na szczególe, detalu, stanowi tu punkt wyjścia do rozważań czysto formalnych. Synteza wyznacza i określa wybór tego, co w postrzeganiu świata okazuje się najważniejsze. Autor nie epatuje efektami warsztatowymi, ale zachowuje szlachetną prostotę formy (…) Tematy tych płócien dowodzą szczególnej wrażliwości malarza, który w lakoniczny sposób przekazuje ważne treści, posługując się zredukowanymi do minimum środkami malarskimi. Śladowy rysunek, wyselekcjonowane, ascetyczne formy i płaszczyznowo zaznaczone kolory, oto cały arsenał wyrazu. Ta oszczędność wzmaga skupienie.(…) Ta oczywista formuła minimalizowania środków malarskich działa pobudzająco, bo rozwija skalę odczytań. (…)
Praca twórcza staje się więc formą selekcji ku poszukiwaniu istoty wyrazu. Powściągliwość, z jaką robi to artysta, wskazuje na wyczucie i wysublimowany smak estetyczny. Niezwykle oszczędne rozwiązania kolorystyczne działają jak delikatne sygnały przywołujące na myśl francuskich nabistów czy naszych kapistów. Znaleźć własną drogę w tym uwrażliwieniu, oznacza – pozostać wiernym samemu sobie. A to z całą pewnością udaje się malarzowi. (J. Soliński)