Kultura 21 cze 2019 | Jacek Kargól
Życie unosi nas jak wodospad? Wystawa Waldemara Malaka w Galerii Wieży Ciśnień

Waldemar Malak / fot. Jacek Kargól

Karkonosze, ale odczytane symbolicznie, stały się insipiracją dla malarza Waldemara Malaka. W Galerii Wieży Ciśnień od 14 czerwca możemy oglądać jego wystawę „Górskie wodospady”.

Waldemar Malak tak opisuje cykl swoich obrazów: „Ostatnia myśl, która pojawiła sie u mnie podczas pracy, wiązała się z retrospekcją własnych doświadczeń i z ludzkim życiem w ogóle. Czy nie jest trochę tak, że płyniemy poprzez nie spokojnie i nagle doświadczamy przełomu? Spadamy jak w wodospadzie, tracąc kontrolę nad tym, co się dzieje, unoszeni przez nurt próbujemy jedynie wyjść cało z opresji” - pisze.

Nim wodospad stał się dla niego metaforą życia, był po prostu pięknym widokiem. „Zaczęło sie od dziecięcej jeszcze fascynacji krajobrazami Karkonoszy, gdzie jako mały chłopiec spędziłem kilka zimowych miesięcy” - tłumaczy artysta. „Te tajemnicze, czarne masywy gór i wypływająca z nich źródlana woda - ich wspomnienie okazało się tak głębokie, że wreszcie po wielu latach staje się inspiracją (...) Być może miała też wpływ na to specyficzna atmosfera wspominanych miejsc, pełna zagadek i tajemnic (...)” - czytamy w opisie wystawy.

fot. Jacek Kargól

Waldemar Malak urodził się w 1961 roku. W 1990 roku ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu z zakresu wychowania plastycznego w pracowni prof. Jana Pręgowskiego. Swoją twórczość prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, projektował także scenografię i kostiumy teatralne.

Bydgoska wieża ciśnień to przykład udanej rewitalizacji nieużywanego obiektu przemysłowego. Z eksploatacji wyłączono ją w 1990 roku. Od 1991 r. w obiekcie miało swoją siedzibę Stowarzyszenie Artystyczne „Wieża Ciśnień”. Wieża stała się miejscem spotkań twórców i odbiorców sztuki, urządzono w niej także m.in. galerię. Później ten zabytek kultury przemysłowej przejęła spółka „Miejskie Wodociągi i Kanalizacja” w Bydgoszczy. Na jednym z poziomów wieży urządzane są wystawy.

Wernisaż prac Waldemara Malaka pod tytułem „Górskie wodospady” odbył się tutaj w piątek (14 czerwca). Wystawę można oglądać do 7 lipca. 

Jacek Kargól