Książka 5 sty 2023 | Jakub
13 stycznia w KPCK: Premiera najnowszej książki Małgorzaty Grossman

fot. KPCK w Bydgoszczy

„Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia" premiera najnowszej książki Małgorzaty Grossman; spotkanie prowadzi dr hab. Marek Jeleniewski. Odbędzie się ono 13 stycznia 2023 o godzinie 18.00 w KPCK w Bydgoszczy.

Uwielbiamy twierdzić, że w naszym mieście (miasteczku, dzielnicy, województwie - dopasuj do swojej sytuacji) nic szczególnego się nie dzieje. Że tutejsze życie kulturalne to nuda, beznadzieja. Dno po prostu. Że nie ma dokąd pójść, nie ma czego obejrzeć, czym się zająć. Narzekamy na tę lichotę z zapałem, wzdychając do miast większych, atrakcyjniejszych, pełnych ciekawych ofert. Z długą i ciekawą historią i nowoczesnych jednocześnie. Takich, w których żylibyśmy pełną piersią. Ale, niestety... Mieszkamy tu, gdzie mieszkamy, więc siedzimy na kanapie. Bydgoszcz nie jest wyjątkiem. Oj, nie. Można nawet zawyrokować, że taką postawę bydgoszczanie mają często w genach. Bo tacy byli ich dziadkowie i pradziadkowie, którzy mówili o „artystycznej pustyni" i też narzekali.

Prawda jest jednak inna. I o tym właśnie jest „Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia". W Bydgoszczy był teatr, były kina oblegane przez bydgoszczan i rozmaite sale, w których wysłuchać można było koncertów, wykładów o sztuce czy spektakli muzycznych. Funkcjonowały biblioteki i czytelnie. Żyli tu muzycy, malarze, rzeźbiarze, pisarze, aktorzy... Działały chóry, nawet szkoła aktorska. Był też plan, by Bydgoszcz stała się Hollywood nad Brdą... Prywatnie lub zawodowo związane były z miastem takie gwiazdy międzywojnia, jak Pola Negri, Ola Obarska, Helena Grossówna, tu tworzyli Wanda Siemaszkowa czy Adam Grzymała-Siedlecki. To tu działała największa fabryka fortepianów i pianin Bruno Sommerfelda. 

 

Małgorzata Grosman - z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka. Wiele lat pracowała w "Gazecie Pomorskiej" w Bydgoszczy. Pisała o przedsiębiorstwach, bankach, przestępczości gospodarczej. Później zajęła się zupełnie inną tematyką - zaczęła pracować dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji. Ponieważ jest miłośniczką kryminałów napisała dwie powieści kryminalne, których akcja osadzona jest w międzywojennej Bydgoszczy: "Mord na Zimnych Wodach" i "Horoskop zbrodni". Jest również autorką opowieści poświęconej historii Ostromecka, zatytułowanej "Ostromecko w opowiadaniach" i opowieści o bydgoszczankach doby międzywojennej „Bydgoszcz jest kobietą", która stała się impulsem do stworzenia wystawy "Gorsety kobiet". Wystawę tę zorganizowało Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.  Stworzyła podcasty „Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia", które właśnie „przeobraziły się" w książkę.

źródło: KPCK w Bydgoszczy

Jakub Autor

Red. Jakub