Książka 10 lip 2020 | Zofia Płachta
Jubileusz parafii św. Jana uczczony wydaniem książki

Pierwszego lipca Parafia świętego Jana Ewangelisty w Starym Fordonie obchodziła wyjątkowy jubileusz. Choć sam budynek kościoła powstał już w XIX wieku, to obecna parafia została erygowana 1 lipca 1990 roku i w tym roku kończy 30 lat. W związku z tą rocznicą ukazała się publikacja opisująca historię tego wyjątkowego miejsca na mapie bydgoskiej diecezji.

Z okazji  jubileuszu wydana została książka Kościół świętego Jana w Fordonie, autorstwa księdza Pawła Rybki, absolwenta Bydgoskiego Seminarium Duchownego, a obecnie studenta Pontificia Università della Santa Croce w Rzymie. Publikacja przedstawia historię Kościoła św. Jana od czasów, kiedy był on jeszcze częścią gminy ewangelickiej, aż do czasów obecnych. Autor opowiada nie tylko o architektonicznych przeobrażeniach kościoła, ale i o historii społeczności z nim związanej i w ten sposób ukazuje pełen obraz rozwoju i zmian jakie dokonywały się w tym miejscu na przestrzeni lat.

Ksiądz Paweł pracę nad książką porównuje do przechodzenia pokoju zagadek. - W escaperoomach są zagadki, które musimy rozwiązać, żeby dotrzeć do końca rozgrywki – mówi autor. - Ci, którzy pracują przy biurku zgłębiając historię czasem też muszą różne poszlaki, które znajdują, poskładać w całość, by utworzyły one właściwy obraz. – podkreśla.

W wolnych chwilach pomiędzy wykładami, zaliczeniami i egzaminami ksiądz Paweł tworzył kolejne rozdziały książki.
- Bardzo ucieszyłem się, kiedy udało się znaleźć plany budynku, dzięki informacjom tam zawartym okazało się, że cała bryła kościoła został wybudowany w przeciągu jednego roku. – zdradza.

- W wielu artykułach i publikacjach z lat 90’ była powielana informacja o tym, że budowa trwała 2 lata albo 20 lat, tym czasem prawda okazała się inna. To tylko jedna z wielu ciekawostek, można znaleźć w książka „Kościół św. Jana w Fordonie”, której premiera miała miejsce kilka tygodni przed jubileuszem parafii.