Książka 3 kwi 10:16 | Krzysztof Drozdowski
Loty ku zwycięstwu.  Polscy myśliwcy 1939-1945 [RECENZJA]

Wacław Król to polski as myśliwski, dowódca dywizjonu 302 i pilot Cyrku Skalskiego, pod koniec wojny objął dowództwo III Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Oprócz tego był również pisarzem. Będąc na emeryturze napisał ponad 20 książek o tematyce lotniczej. Obecnie do rąk czytelnika trafia kolejna, której maszynopis udało się odnaleźć.

Dzięki relacjom Wacława Króla poznajemy życie codzienne asów myśliwskich i ich męskie przyjaźnie. To barwne opowieści napisane na podstawie dzienników prowadzonych przez pilotów w czasie działań wojennych, oraz informacje zebrane z publikacji i dokumentów, do których dostęp miał as przestworzy.  Wnikliwe obserwacje, skrzące się dowcipem komentarze oraz adrenalina pilota myśliwskiego, ocierającego się co dzień o śmierć.

Książka Loty ku zwycięstwu nie jest oczywiście typową monografią. Jest za to świetnie zaserwowaną historią polskich działań myśliwskich w trakcie II wojny światowej. Autor porusza w kolejnych rozdziałach wszystkie teatry wojenne, na których niebie rozgrywały się powietrzne pojedynki z udziałem Polaków. Niezrównani w odwadze i swietnie wyszkoleni byli awangardą lotniczą wszędzie tam, gdzie zostali przydzieleni. Autor nie opisuje tych historii jedynie z punktu widzenia historyka. On sam brał udział w wielu walkach i operacjach powietrznych. On sam przeżył te walki, co dodaje opisowi rzadkiego w innych publikacjach realizmu.

Wacław Król, Loty ku zwycięstwu. Polscy mysliwcy 1939-1945, wyd. Fronda, Warszawa 2021.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.