Książka 2 paź 11:21 | Krzysztof Drozdowski
Renault FT , cz. 1 i 2 - Adam Jońca [RECENZJA]

Pomimo, że w II wojnie światowej polska broń pancerna w przeciwieństwie do niemieckiej nie odegrała poważniejszej roli to jednak cały czas historii konstrukcji wykorzystywanych przez polskie wojsko wzbudza fascynację i zainteresowanie kolejnych pokoleń miłośników historii.

Informacja o tym, że wyd. Vesper prowadzi prace redakcyjne nad nową serią traktyjącą o pojazdach wojska polskiego została przyjęta w dużym zainteresowaniem. Pierwszą odsłoną był tom o pociągach pancernych autorstwa Adama Jońcy. I jak już można się domyślać cała seria będzie autorstwa jednego autora, który jest uznanym znawcą i badaczem tematu. 

Kolejne dwa tomy w serii zostały poświęcone chyba najbardziej rozpoznawalnemu czołgowi używanemu w polskim wojsku - Renault FT.

W tomie I zatytuowanym wojna, pokój i znów wojna przedstawiona została historia tego pojazdu od momentu powstania do czasów wybuchu II wojny światowej. Tu w pigułce podana jest historia polskiej broni pancernej, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania omawianego czołgu Renault FT.

Drugi tom nosi podtytuł: wersje, modyfikacje, próby zastąpienia, Francja 1940. Znajdziemy w nim wiele, znanych raczej jedynie wąskiemu gronu specjalistów informacje dotyczące różnego rodzaju uzbrojenia, tworzonych modyfikacji a takze pomysłów na wykorzystanie czołgu. Cenne są informacje okraszone dokumentacją zdjęciową sposobów przewożenia czołgu zarówno na samochodach transportowych jak i lawetach kolejowych. 

Największą wartością obu tomów jest nie tyle samo opracowanie historyczne, które jest cenne, co bardzo duża ilość archiwalnych fotografii i szkiców technicznych zamieszczonych przez autora wraz z odpowiednimi podpisami. W dużej mierze są to zdjęcia nieznane szerszemu gronu czytelników.

Uważam, że publikacje z tej serii powinny zagościć na półkach akżdego szanujacego się miłośnika polskiej broni pancernej.

Wydawnictwo zapowiedziało wydanie kolejnego tomu z serii poświęconego czołgowi Vickers E.

 

A. Jońca, Renault FT, cz. 1, cz. 2, wyd. Vesper, 2021.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.