Ludzie 14 lis 2021 | ak
Kwiaty i animacje. „Dziecięce graffiti” świętowało Niepodległość

fot. Roman Starzyk/ ZSCh

Niepełnosprawne dzieci, ich rodziny i przyjaciele uczcili 103. rocznicę odzyskania niepodległości spotkaniem pod hasłem „Patriotyzm z Dziecięcym graffiti”. 13 listopada pod pomnikiem ku czci pomordowanych Polaków złożyli kwiaty i śpiewali pieśni patriotyczne.

Spotkanie odbyło się nieopodal bydgoskiego Portu Lotniczego. Uczestnicy wzięli udział w przemarszu z pieśniami patriotycznymi oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem 51 pomordowanych w 1939 roku Polaków. 

fot. Roman Starzyk/ ZSCh

– Były to bardzo wzruszające chwile, tym bardziej że środowisko osób z niepełnosprawnością uczy nas pokory i doceniania dobrostanu wywalczonego przez naszych przodków – mówił inicjator spotkania, Piotr Częstochowski.

fot. Roman Starzyk/ ZSCh

W pobliskim „Barze pod kogutem” dzieci brały udział w animacjach przy ognisku prowadzonych przez harcerzy i klasy mundurowe. Uczestniczyły również w koncercie pieśni patriotycznych, religijnych i harcerskich. Zwieńczeniem spotkania był bal w stylu retro, podczas którego zabrzmiały przeboje z dawnych lat.

W ramach akcji pn. „Zdrowy styl życia z Dziecięcym Graffiti” dzieci wzięły też udział w warsztatach kulinarnych.

Dziecięce Graffiti jest organizacją non-profit, skupiającą dzieci z Zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami oraz ich rodziców. Podejmuje szereg cyklicznych inicjatyw, np. spotkania muzealna, organizuje okolicznościowe imprezy i wspólne wyjścia.

ak Autor