Ludzie 8 sie 2020 | kd
W lesie znalazła palce umarlaka. Uciekła z krzykiem

Wybierając się na spacer po lesie , na grzyby czy tez romantyczną wędrówkę warto jednak uważnie patrzeć przed siebie. W lesie można znaleźć palce umarlaka. Taka historia przytrafiła się jednemu z naszych czytelników.

Medale za wiek historii

Ludzie 15 lut 11:58

Dwustu lat!

Ludzie 31 sty 11:19

Rafał wraz z narzeczoną wybrali się do lasu na pikinik. Zabrali ze sobą koc, kanapki i butelkę wina. W panującej ciszy wtuleniw siebie oddawali się kontemplacji przyrody i odpoczynkowi. było to im potrzebne po całym tygodniu ciężkiej pracy. nic nie zakłócało ich wypoczynku, dopóki narzeczona nie zauważyła, że spod zwalonego w pobliżu drzewa wystają palce. Były całe sine więc ich właściciel musiał już nie żyć. Z lasu uciekła z krzykiem.

jak się jednak okazuje takie znaleziska są dość powszechne w polskich lasach.

Sprawę wyjaśniają leśnicy z Nadleśnictwa Szubin:

- Spotykając takie cuda można mieć na pierwszy rzut oka różnie skojarzenia....a już na pewno przyspieszyć bicie serca i wywołać dreszcze - stwierdzają leśnicy na profilu facebookowym.

- Zjawisko to występuje w lasach dość pospolicie. Próchnielec maczugowaty (Xylaria polymorpha) bo o nim mowa nie bez powodu z angielskiego nazywany palcami umarlaka. Skojarzenie dość słuszne bo ma dużo wspólnego z tkanką martwą... - tłumaczą leśnicy. - Grzyb ten jest saprotrofem i żyje na martwej materii organicznej, na próchniejącym drewnie (pniach buków i dębów) przyczyniając się do postępującego ich rozkładu - wyjaśniają przyczynę zjawiska.

 

 

Inf. fb/Nadleśnictwo Szubin

kd Autor