Ludzie 22 lip 2021 | mk
„Żeliwni ludzie” dla 6-letniego Henia. Zawody w Cierpiszewie

Henryk Kośmicki/archiwum prywatne

Zebranie środków na rehabilitację Henia, chłopca z uszkodzonymi nerwami wzrokowymi i autyzmem, jest celem trzecich zawodów „Żeliwni ludzie – złote serca”. Rywalizacja odbędzie się w sobotę (31 lipca) w nadleśnictwie Cierpiszewo.

Trzecia edycja zawodów dyscyplin siłowo-wytrzymałościowych dedykowana jest 6-letniemu Heniowi Kośmickiemu. – Henio urodził się jako dziecko zdrowe. W drugiej dobie po urodzeniu ujawniła się choroba metaboliczna, której efektem był radykalny spadek poziomu cukru, a w efekcie obrzęk mózgu. Skutkiem tego było uszkodzenie mózgu, a co za tym idzie uszkodzenie nerwów wzrokowych (Henio prawie nic nie widzi), padaczka, a w późniejszym okresie autyzm – tłumaczą rodzice chłopca.

Poza dotąd stosowaną terapią, chcą wypróbować metodę rehabilitacji proponowaną przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chwałowicach. – Metoda ta opiera się na wykorzystywaniu kombinezonów lotniczych w leczeniu autyzmu. Z pewnością nasze obecne możliwości finansowe nie będą wystarczające, aby podjąć taką terapię, więc będziemy musieli szukać zewnętrznych form finansowania – wyjaśniają Kośmiccy.

Zawody, które odbędą się 31 lipca, mają pomóc zrealizować ich zamiar. Początek zmagań „żeliwnych ludzi” o godz. 11.00 w Nadleśnictwie Cierpiszewo (ul. Sosnowa 42 Cierpice), zakończenie o godz. 16.00.

Rehabilitację Henia można wesprzeć także, dokonując wpłaty na konto:

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

tytułem: 39598 Kośmicki Henryk

mk Autor