Filharmonia Pomorska 20 sie 10:38 | Redaktor
„Muzyka z kosmosu” zabrzmiała przed Filharmonią Pomorską

fot. Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Facebook

Między innymi utwory z filmów, który akcja toczy się w kosmosie, wykonali w piątek (19 sierpnia) muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Plenerowy koncert był Preludium do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.

Na placu Krzysztofa Pendereckiego przed filharmonią bydgoscy symfonicy wykonali kompozycje, które łączył wspólny motyw: kosmos. Publiczność usłyszała utwory Debussy’ego („Światło księżyca), Straussa („Tako rzecz Zaratustra”, op. 30 – intro do filmu „Odyseja kosmiczna”) oraz z produkcji „Kontakt”, „Apollo 13”, „Interstellar” i „Gwiezdne wojny”. Za pulpitem dyrygenckim stanął Maciej Sztor, koncert poprowadził Marcin Żebrowski.

Koncert „Muzyka z kosmosu” stanowił Preludium do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego rozpoczynającego się w połowie września.

Już w sobotę (20 sierpnia, godz. 20.30) w tym samym miejscu odbędzie się kolejny koncert: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis będzie świętować jubileusz 60-lecia. W repertuarze: „Muzyka na wodzie: I Suita F-dur HWV 348” i „Muzyka ogni sztucznych HWV 351” Händla oraz „Motet »Exsultate, jubilate«” na sopran i orkiestrę KV 165” Mozarta. Ostatnia część kompozycji Mozarta, słynne, wirtuozowskie „Alleluja”, bywa śpiewane i nagrywane jako samodzielna pieśń. Partię solo wykona sopranistka Jolanta Kowalska-Pawlikowska. Dyrygować będzie Paul Esswood, koncert poprowadzi Marcin Żebrowski. Bilety na wydarzenie kosztują 10 zł, są do nabycia na stronie bilety24.pl. Szczegóły na filharmonia.bydgoszcz.pl.

Zdjęcia: Mariusz Talkowski, Marcin Kledzik/Filharmonia Pomorski im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Facebook

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor