Opera Nova 5 lut 2020 | Redaktor
Młynarski na karnawał. „Awantura w Recco” w Operze Nova

fot. Anna Kopeć

„Awantura w Recco, czyli drzewko wolności”, komiczno-liryczny, świetnie zagrany i zaśpiewany spektakl z muzyką Macieja Małeckiego i librettem Wojciecha Młynarskiego, jest propozycją bydgoskiej opery na karnawałowe wieczory: 7, 8, 9 lutego.

W 1797 roku starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich, formacji, która miała walczyć o niepodległość Polski przy boku wojsk włoskich i francuskich, dowodzonych przez Napoleona Bonaparte.

Akcja opery komicznej Macieja Małeckiego „Awantura w Recco…” dzieje się w czasach Legionów Polskich we Włoszech, a legionista Tadeusz leczy rany , odniesione w czasie bitwy nad Trebbią, w miasteczku Recco.

Kompozytor zrewidował warstwę muzyczną napisanego 41 lat temu utworu i na nowo przygotował instrumentację, dla potrzeb premiery w Operze Nova w 2018 roku. Nie zestarzał się też  rymowany tekst libretta autorstwa Wojciecha Młynarskiego, wystylizowany na przełom XVIII i XIX wieku, w którym znakomicie naśladował poezję Mickiewicza  i wplótł liczne cytaty z literatury tego okresu.

„Awantura...” to spektakl świetnie zaśpiewany i zagrany, w którym historia opowiedziana jest z komediowym dystansem, z przyjemną i łatwą w odbiorze muzyką. Opera zaprasza na jego trzy odsłony: 7, 8, 9 lutego.

Orkiestrę Opery Nova prowadzić będą kolejno: Anna Duczmal-Mróz i Jagoda Wyrwińska.

W głównych rolach wystąpią: Sławomir Kowalewski i Arkadiusz Anyszka (Tadeusz), Łukasz Jakubczak (Don Alberto), Julia Pruszak i Magdalena Polkowska (Sylwia), Szymon Rona (Don Domenico), Janusz Ratajczak i Łukasz Gaj ( Orlando).

W sprzedaży bilety na niedzielny spektakl (9 lutego, godz. 18.00).

źródło: Ewa Chałat, Opera Nova, oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor