Opera Nova 29 gru 2021 | mk
Rewia w Operze Nova. Pierwszy koncert sylwestrowy już wieczorem [GALERIA ZDJĘĆ]

Próba generalna Koncertu Sylwestrowo-Noworocznego (28 grudnia 2021 r.)/fot. Anna Kopeć

Od operowej „kuchni” do rewii poprowadzeni zostaną widzowie Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych w Operze Nova. Przewidziano pięć  widowisk – pierwsze już w środę (29 grudnia).

Jednym z bohaterów koncertu, podobnie jak przed rokiem, będzie portier – w tę postać wciela się autor skryptu, Szymon Jachimek.

– Zaczyna się spokojnie: samotny portier błąka się po opustoszałej scenie opery w nadziei, że spotka muzyków, których nie wypłoszyła pandemia. Udaje się mu wyciągnąć kilku zza kulis i namówić na występ. Stopniowo dołączają  „ochotnicy” z oczekującej na koncert publiczności – zdradza koncepcję Ewa Chałat, specjalistka Opery Nova ds. promocji. – Zaczyna odsłaniać się „kuchnia operowa”: ekipa techniczna przygotowuje podest dla orkiestry, akustycy uwijają się, by „poprzypinać” występujących. Wreszcie członkowie orkiestry pojawiają się gromadnie i… zaczyna się! – opisuje.

W duetach, tercetach, kwartetach operowych oraz operetkowych popisywać się będą znakomici soliści Opery Nova oraz goście: Małgorzata Chruściel i Karol Drozd, jeden z odtwórców roli Joego Gillisa w bydgoskim „Bulwarze Zachodzącego Słońca”. Co czeka widzów w drugiej części koncertu? – Blask, taniec, kalejdoskop projekcji multimedialnych, humor i niespodzianki – zapowiada Ewa Chałat.  – Karol Drozd  z dystansem do swego emploi amanta przekonuje, że nie tylko gorąco całuje, ale i…gotuje. Katarzyna Nowak–Stańczyk udowadnia, że żadnych wyzwań aktorskich nie boi się. Julia Pruszak, Magdalena Polkowska, Dorota Sobczak napędzą strachu niejednemu mężczyźnie – dodaje.

Reżyserii koncertów tradycyjnie podjął się Sebastian Gonciarz, a kierownictwo muzyczne sprawuje dyrektor opery Maciej Figas. Chór opery przygotował Henryk Wierzchoń, za choreografię odpowiada Iwona Runowska.

W ubiegłym roku Koncert Sylwestrowo-Noworoczny został sfilmowany i udostępniony bezpłatnie na kanale YouTube Opery Nova. W tym roku występy odbędą się na żywo, jednak zdecydowano się ograniczyć ich liczbę – zaplanowano tylko po jednym, a nie, jak przed pandemią, po dwa widowiska dziennie. Zajętych może być jedynie 30 proc. miejsc (do limitów nie wliczają się osoby z paszportami covidowymi).

Wykonawcy koncertu:

Małgorzata Chruściel, Katarzyna Nowak-Stańczyk, Magdalena Polkowska, Julia Pruszak, Dorota Sobczak, Jolanta Wagner, Karol Drozd, Łukasz Jakubczak, Nazari Kachala, Bartłomiej Kłos, Sławomir Kowalewski, Szymon Rona, Ryszard Smęda, Jakub Zarębski, Janusz Żak

oraz  chór, balet i orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa

Aranżacje i opracowania muzyczne utworów:

Krzysztof Herdzin, Daniel Nosewicz, Kakub Lubowicz, Dawid Lubowicz,Tomasz Szymuś , Przemysław Zych       

Realizatorzy koncertu:

przygotowanie chóru  – Henryk Wierzchoń

choreografia  – Iwona Runowska

scenografia – Mariusz Napierała

kostiumy   – Monika Ostrowska

reżyseria oraz reżyseria świateł – Sebastian Gonciarz

projekcje multimedialne  – NEWMOTION

Scenariusz oraz portier Andrzej   – Szymon Jachimek

Zdjęcia z próby koncertu (28 grudnia 2021 roku): Anna Kopeć, więcej fotografii w galerii poniżej

mk Autor