Opera Nova 25 kwi 2018 | Redaktor
XXV Bydgoski Festiwal Operowy. Czas na Bułgarów

fot. materiały teatru

Po urzekającym spektaklu baletowym "Romeo i Julia" bydgoskiej Opery Nova, brawurowym musicalu „Trzej muszkieterowie” Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia , 27 kwietnia na XXV BFO wystąpi Opera i Balet w Sofii z operą Borodina „Kniaź Igor”.

Kniaź Igor” słynna i jedyna opera rosyjskiego neoromantyka Aleksandra Borodina (1833-1887). Każda inscenizacja tej opery to prawdziwe wyzwanie. Opera i Baletu w Sofii pokaże na XXV BFO realizację w reżyserii prof. Plamena Kartaloffa. Ten znakomity zespół przyjeżdża na festiwal po raz drugi (Opera Nova gościła bułgarskich artystów w 1997 r.).

Orkiestrą dyrygować będzie Volodymyr Kozhukhar. Rolę tytułową wykonywać będzie Stanislaw Trifonow, białoruski baryton, partię Jarosławny - Gabriela Georgieva.

Licząca już kilkadziesiąt lat sofijska inscenizacji „Kniazia Igora” w koncepcji reżyserskiej akademika Kartaloffa ,wspaniała muzyka i renoma słowiańskich głosów czynią piątkowy (27 kwietnia, godz.19.) spektakl w Operze Nova festiwalowym przedstawieniem budzącym zainteresowanie widzów z całej Polski.

Borodin, kompozytor samouk (także lekarz i chemik), był jednym z najbardziej utalentowanych reprezentantów rosyjskiej szkoły narodowej XIX wieku. Współtworzył Potężną Gromadkę, sławną grupę kompozytorów, których inspirowała rosyjska muzyka ludowa, narodowa tradycja i historia. Śmierć uniemożliwiła Borodinowi ukończenie operowego eposu, nad którym pracował 18 lat.

W „Kniaziu Igorze” kompozytor nawiązał do „Słowa o pułku Igora”, czołowego zabytku literatury Rusi Kijowskiej, odpowiednika francuskiej „Pieśni o Rolandzie”, czy skandynawskich sag. Borodin oddał w muzyce tej opery barwny obraz dwunastowiecznej Rusi, jeden z najtragiczniejszych epizodów walk książąt ruskich z najazdami Połowców.

Biletów na ten spektakl już nie ma, w sprzedaży tylko wejściówki na miejsca stojące.

Informacja: Ewa Chałat, Opera Nova.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor