Piłka Nożna 14 maj 2022 | Redaktor
Komplet punktów pojechał do Starogardu Gdańskiego

Niebiesko-czarni przegrali w piątek (13 maja) na własnym boisku z KP Starogard Gdański 1:3 w meczu 29. kolejki III ligi (gr. 2). W wyścigu o koronę króla strzelców Kamil Żylski zaliczył 16. trafienie w sezonie i już tylko trzech goli brakuje mu do lidera.

KP Starogard skutecznie oddala się od strefy spadkowej. W poprzedniej kolejce wygrał u siebie z Bałtykiem Gdynia 2:0 i do Bydgoszczy przyjechał zrewanżować się za jesienna porażkę na własnym boisku 2:3.

Początek piątkowego (13 maja) spotkania nie zapowiadał porażki gospodarzy. Niebiesko-czarni byli dobrze zorganizowani w obronie i na własnej połowie czyhali na przejęcie piłki i szybką kontrę. Oba zespoły szachowały się przez dłuższy czas, chociaż to przyjezdni oddali pierwszy groźny strzał na bramkę Michała Dumieńskiego w siódmej minucie spotkania. Golkiper Zawiszy popisał się efektowną i skuteczna paradą. Chwilę później w odpowiedzi niebiesko-czarni zaatakowali, ale piłka po strzale Żylskiego minęła światło bramki.

Nieszczęście bydgoszczan zaczęło się w 21. minucie spotkania. Goście wykonywali rzut rożny z prawej strony boiska. Mocno bitą piłkę przedłużył głową jeden z zawodników gości i ta zaskoczyła Piotra Okuniewicza, który tak niefortunnie interweniował we własnym polu bramkowym, że skierował futbolówkę głową do własnej siatki.

Dwie minuty później przyjezdni podwyższyli na 2:0. Po celnym strzale z dystansu Dumieński wybił piłkę przed siebie, a wbiegający w pole bramkowe Konrad Kleinschmidt mimo asysty obrońców zachował się bardzo przytomnie i strzelił gola.

Zawisza najgroźniejsze sytuacje stworzył w pierwszej połowie po stałych fragmentach gry. Dwa razy z rzutów wolnych bramkarza gości próbował zaskoczyć Maciej Koziara. Oba strzały były jednak niecelne.

Po przerwie trener Piotr Kołc wprowadził na boisko Roberta Tunkiewicza, który w poprzedniej kolejce popisał się hat-trickiem w Środzie Wielkopolskiej. Zawisza rzucił się do odrabiania strat. W 57. minucie w pole karne przyjezdnych wbiegł przebojem Wojciech Mielcarek. Minął obrońcę, a spóźniony z interwencją bramkarz zahaczył jego nogę. Sędzia bez wahania wskazał na „jedenastkę”. Rzut karny na gola zamienił Żylski, który tym samym ma już na koncie 16 goli, tylko trzy mniej niż lider klasyfikacji snajperów, Jakub Bojas z Olimpii Grudziądz.

Niebiesko-czarni dążyli do wyrównania. Oddali w sumie w drugiej połowie 12 strzałów na bramkę gości, w tym aż siedem celnych. W 81. minucie Żylski popisał się efektowną przewrotką, ale piłka przeleciała obok słupka.

Bohaterem przyjezdnych okazał się Serhiy Napolow, który od rundy wiosennej reprezentuje barwy KP Starogard Gdański. 26-letni ukraiński pomocnik w poprzednich sezonach grał w Chojniczance, Warcie Poznań i Chrobrym Głogów. Już w 65. minucie mógł wpisać się na listę strzelców, ale po jego uderzeniu z około 20 metrów piłka obiła poprzeczkę bramki Zawiszy. W 88. minucie popisał się wspaniałym rajdem z prawej strony boiska i silnym strzałem z 17 metrów tuż przy słupku nie dał żadnych szans Dumieńskiemu.

Ostatecznie Zawisza przegrał 1:3. W najbliższy wtorek (17 maja) czeka niebiesko-czarnych wyjazdowy pojedynek z Olimpią Grudziądz w półfinale Okręgowego Pucharu Polski. Początek tego spotkania zaplanowano na godz. 17.00.

W następnej kolejce III ligi (gr. 2) bydgoszczanie jadą do Gniewina. Mecz ze Stolemem zaplanowano w sobotę (21 maja) na godz. 16:00.

ZAWISZA BYDGOSZCZ - KP STAROGARD GDAŃSKI 1:3 (0:2)

Bramki: Kamil Żylski (57 min. rzut karny) – dla Zawiszy, Piotr Okuniewicz (21 min. samobójcza), Konrad Kleinschmidt (23 min.), Serhiy Napolow (88 min.) – dla KP

Żółte kartki: Korneliusz Sochań, Ariel Jakubowski – obaj Zawisza, Michał Wohlert - KP

ZAWISZA: Michał Dumieński – Cyprian Maciejewski, Ariel Jastrzembski, Adam Paliwoda – Stanisław Wędzelewski (82 min. Żyliński), Korneliusz Sochań (46 min. Tunkiewicz), Wojciech Mielcarek, Mateusz Oczkowski (82 min. Chachuła) - Żylski, Okuniewicz, Koziara (83 min. Fürst).

Rezerwowi: Bartosz Szelong – Medard Dahms, Tomasz Żyliński, Jan Chachuła, Sebastian Weremko, Oskar Fürst, Robert Tunkiewicz

KP STAROGARD: Arkadiusz Moczadło – Michał Wohlert (46 min. Wiśniewski), Łukasz Kowalczyk, Daniel Sławiński (90 min. Stosik), Daniel Górski, Konrad Kleinschmidt, Miłosz Manuszewski, Kamil Banaczek (90+2 min. Kowalczyk), Patryk Moskiewicz, Serhy Napolow, Anton Jevdokymov

Rezerwowi: Mateusz Polakowski – Jakub Jasiński, Marcin Wiśniewski, Michał Uszacki, Sebastian Armatowski, Szymon Stosik, Paweł Kowalczyk