Piłka Nożna 21 sie 2022 | Redaktor
Wspaniała niedziela piłkarskiego Zawiszy

Z bagażem czterech goli odprawili piłkarze Zawiszy Bydgoszcz beniaminka Unię Swarzędz w meczu czwartej kolejki III ligi (gr. 2). W niedzielę (21 sierpnia) wygrali też młodzi rycerze w Centralnej Lidze Juniorów U-17 i rezerwy niebiesko-czarnych w A-klasie.

Seniorzy wyszli w niedzielę (21 sierpnia) na boisko jako ostatni. Wiedzieli już, że juniorzy wygrali w derbowym pojedynku z Chemikiem Bydgoszcz 2:0. W CLJ U-17 młodzi rycerze rywalizują z takimi markowymi zespołami jak m.in. Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Raków Częstochowa, Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk, Warta Poznań, Górnik Zabrze, Arka Gdynia. W pierwszej kolejce zapłacili frycowe i przegrali 0:7 w Poznaniu z juniorami Lecha. Po dwóch seriach zajmują ósme miejsce wśród 16 ekip rywalizujących o mistrzostwo Polski.

Rezerwy Zawiszy debiutowały w A-klasie tydzień temu w Koronowie, wygrywając z Viktorią 3:0. W niedzielę (21 sierpnia) na boisku przy ul. Sielskiej niebiesko-czarni pokonali po ciężkim boju Wisłę Gruczno 3:2 i podobnie jak Tarpan Mrocza mają na koncie dwie wygrane, a rywalom ustępują tylko gorszym stosunkiem bramek.

Pierwsza drużyna rozegrała już czwarty mecz w rozgrywkach III ligi (gr. 2). Po wyjazdowym zwycięstwie z Vinetą Wolin (3:1) i domowej porażce z Jarotą Jarocin (1:2) w środku tygodnia niebiesko-czarni błysnęli formą i pokonali Pogoń w Nowych Skalmierzycach, aplikując rywalom aż cztery bramki, nie tracąc żadnej. Kibice, którzy przybyli w niedzielny wieczór (21 sierpnia) na stadion przy ul. Gdańskiej 163, liczyli, że ekipa trenera Piotra Kołca potwierdzi dobrą dyspozycję w starciu z beniaminkiem Unią Swarzędz. I nie zawiedli się. Od początku dobrze w mecz wszedł 26-letni pomocnik bydgoszczan Maciej Koziara i już w 10. minucie wpisał się na listę strzelców, kiedy to przepięknym strzałem głową wykończył wspaniałe dośrodkowanie Mateusza Oczkowskiego. W 41. minucie Zawisza prowadził już 2:0 i znowu gola zdobył Koziara. Na 11. metrze dopadł do piłki odpitej po strzale Medarda Dahmsa i huknął jak z armaty. Mimo rozpaczliwej interwencji bramkarz gości przepuścił futbolówkę do siatki.

W drugiej połowie Zawisza nie odpuszczał. Już w 52. minucie powinno być 3:0, bo w polu karnym piłka trafiła pod nogi Gabriela Falciano. Brazylijczyk w ubiegłym sezonie z dorobkiem 31 goli został królem strzelców IV ligi w barwach Wdy Świecie. Tym razem wydawało się, że ma już przed sobą otwartą drogę do bramki przyjezdnych. Strzelił jednak tak niefortunnie, że futbolówka trafiła w obrońcę, który zdążył jeszcze przeciąć linię strzału i wypadła na rzut rożny. Co się odwlecze, to nie uciecze. Z rogu dośrodkował Koziara, a piłka spadła pod nogi Patryka Urbańskiego. 29-letni obrońca Zawiszy kropnął po przekątnej z 11 metrów w długi róg i zdobył swojego pierwszego gola w niebiesko-czarnych barwach.

Potem o mało co na listę strzelców nie wpisał się Piotr Okuniewicz. W 65. minucie 29-letni napastnik uderzył precyzyjnie głową z 12 metrów, ale bramkarz gości przepiękną paradą sięgnął piłkę końcówkami palców, tyle że stać go było jedynie na lekkie odbicie jej przed siebie. Do futbolówki dopadł Kamil Żylski i silnym strzałem z bliska wykonał wyrok.

Zawisza wygrał zasłużenie 4:0 i awansował na trzecie miejsce w tabeli III ligi (gr. 2). Ma na koncie dziewięć punktów i jednym ustępuje Olimpii Grudziądz oraz rezerwom Pogoni Szczecin. Niebiesko-czarni po czterech kolejkach są najbardziej bramkostrzelnym zespołem ligi. Na koncie mają 12 zdobytych goli. Na ten dorobek składają się trafienia Okuniewicza (trzy), Żylskiego (dwa), Koziary (dwa) i po jednym Wojciecha Mielcarka, Adama Paliwody, Oczkowskiego, Dahmsa i Urbańskiego.

Następny mecz bydgoszczanie zagrają w piątek (26 sierpnia) w Gdyni z Bałtykiem. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17.00. A już w następną środę (31 sierpnia) do Bydgoszczy przyjedzie drużyna GKS Tychy na mecz pierwszej rundy Fortuna Pucharu Polski.

ZAWISZA BYDGOSZCZ – UNIA SWARZĘDZ 4:0 (2:0)

bramki: Maciej Koziara (10 i 40 min.), Patryk Urbański (53 min), Kamil Żylski (65 min.)

Zawisza: Michał Oczkowski – Kacper Nowak, Adam Paliwoda, Patryk Urbański, Mateusz Oczkowski, Wojciech Mielcarek (77 min. Felipe), Maciej Koziara, Medard Dahms (70 min. Sochań), Kamil Żylski (77 min. Wędzelewski), Gabriel Falciano Santos (55 min.  Okuniewicz), Sebastian Rugowski (70 min. Jan Chachuła).

Rezerwowi: Jarosław Tkaczyk – Stanisław Wędzelewski, Kornelisz Sochań, Fellipe Eduardo Tavares Dos Santos, Jan Chachuła, Piotr Okuniewicz, Alan Serwach