Piłka Nożna 7 lis 2021 | Redaktor
Zawisza przegrał w Gdyni

Damian Garbacik (z opaską kapitana) strzela na 2:0 dla Bałtyku/fot. nadesłane

Koszmarne błędy w grze obronnej spowodowały, że niebiesko-czarni polegli z Bałtykiem 1:3 w meczu 16. kolejki III ligi (gr. 2).

Celem Zawiszy w niedzielnym (7 listopada) spotkaniu w Gdyni było odbudowanie się po porażce u siebie z ostatnią w tabeli Kluczevią. Trener Piotr Kołc wystawił w pierwszym składzie dwóch napastników. Kamil Żylski i Piotr Okuniewicz mieli szukać okazji bramkowych w starciach z obrońcami Bałtyku. Niestety, w środku pola zabrakło Macieja Koziary. Pomocnik, który jest motorem napędowym drużyny, boryka się z urazem mięśnia i sztab szkoleniowy Zawiszy nie chciał ryzykować. – Chcę, żeby był gotowy na 100 procent na dwa najbliższe spotkania – tłumaczył po meczu Piotr Kołc.

Bałtyk ostatnio jest na fali. Po zwolnieniu z funkcji trenera Grzegorza Nicińskiego zespół z Gdyni wygrał dwa mecze. W niedzielę drużyna prowadzona teraz przez Roberta Reiwera postawiła na grę z kontrataku. Gdynianie przyjęli bydgoszczan na swojej połowie. – Wiedzieliśmy, że będą stali w średniej i niskiej obronie, że nie będzie się łatwo przedrzeć – mówił trener Kołc.

Zawisza dał się zaskoczyć gospodarzom już w ósmej minucie. Do piłki posłanej z połowy boiska w kierunku pola karnego niebiesko-czarnych dopadł Oktawian Skrzecz i nie zastanawiając się ani chwili, posłał ją lobem nad wysuniętym kilka metrów przed bramką Bartoszem Szelongiem. Po zdobyciu prowadzenia Bałtyk cofnął się jeszcze bardziej, a Zawisza uderzał jak głową w mur. Najlepszą sytuację bydgoszczanie stworzyli w 24. minucie, kiedy po rzucie wolnym piłkę w polu karnym otrzymał na czystą pozycję Cyprian Maciejewski i wydawało się, że ma już przed sobą tylko pustą bramkę, ale jego strzał wyblokował, wbiegający za akcją… Korneliusz Sochań.

Niewykorzystana okazja zemściła się w 41. minucie. Gospodarze wykonywali rzut rożny. Po dośrodkowaniu uderzył kąśliwie z kilkunastu metrów Fabian Lengiewcz. Z tym strzałem poradził sobie Szelong, wybijając piłkę w pole, ale futbolówka trafiła znowu pod nogi piłkarzy Bałtyku. Kolejne dośrodkowanie było na tyle precyzyjne, że Damian Garbacik zamykając akcję z lewej strony trafił głową do siatki Zawiszy.

Do szatni piłkarze schodzili zatem przy stanie 2:0 dla Bałtyku. - W przerwie powiedzieliśmy sobie, że ten mecz nie jest jeszcze przegrany – mówił trener Kołc. – Bałtyk tutaj tracił już punkty prowadząc. Wiedzieliśmy, że jak przyciśniemy, to będziemy mieli swoje okazje.

W 68. minucie po prawej stronie świetnie urwał się obrońcom gospodarzy Tomasz Prejs i dośrodkował w pole karne, a piłkę do siatki Bałtyku wpakował głową Adrian Brzeziński. Bramka kontaktowa dodała piłkarzom Zawiszy animuszu, ale wciąż nie mogli znaleźć skutecznego sposobu na obronę gdynian. Nadziewali się za to na kontry. Na szczęście dla bydgoszczan, żadnej z dogodnych sytuacji gospodarze nie potrafili zamienić na zdobycz bramkową. Aż do 92. minuty. Wtedy to Sebastian Weremko popełnił fatalny błąd przy wyprowadzeniu piłki spod własnej bramki i stracił ją na rzecz Skrzecza. Pomocnik Bałtyku po zdobyciu bramki, tym razem dopisał na swoje konto asystę, bo idealnie obsłużył podaniem Igora Jankowskiego, który z ośmiu metrów w sytuacji sam na sam nie dał żadnych szans Szelongowi.

Zawisza przegrał drugi mecz z rzędu. Z dorobkiem 20 punktów utrzymał jednak 10. lokatę w tabeli, ale do pięciu oczek zmalała przewaga niebiesko-czarnych nad strefą spadkową. Za tydzień w sobotę (12 listopada) bydgoszczanie zagrają u siebie z Unią Janikowo. Początek spotkania zaplanowano na godz. 16.00.

BAŁTYK GDYNIA - ZAWISZA BYDGOSZCZ 3:1 (2:0)

Bramki: Oktawian Skrzecz (8 min.), Damian Garbacik (41 min.), Igor Jankowski (92 min.) - Adrian Brzeziński (68 min.)