Piłka Nożna 17 paź 2021 | Redaktor
Zawisza wygrał trzeci raz z rzędu

Zawisza Bydgoszcz pokonał na własnym boisku Stolem Gniewino 2:0. To trzecie z kolei zwycięstwo niebiesko-czarnych i szósty mecz z rzędu bez porażki.

Sobotni (16 października) mecz 13. kolejki III ligi (gr. 2) rozstrzygnął się w samej końcówce. O losach spotkania zadecydowały posunięcia taktyczne, zmiany i cierpliwość z jaką Zawisza dążył do zwycięstwa.

- Byliśmy przygotowani na to, że Stolem przyjedzie tutaj ustawiony raczej nisko, czekając na swoje szanse – mówił po meczu trener Piotr Kołc. I faktycznie, goście rozpoczęli w ustawieniu 1-5-3-2 nastawiając się na kontry, które miała wykorzystać para napastników Mateusz Dampc i Kamil Patelczyk, którzy strzelili dotychczas dla Stolemu 13 goli ze wszystkich 20 jakie zdobyła drużyna w tym sezonie.

– Stolem to zespół, który bardzo dużo punktów zdobył po szybkim ataku. Mają bowiem bardzo dobrą fazę przejściową z obrony do ataku. Trenowaliśmy, żeby temu zapobiegać – tłumaczył trener Zawiszy po spotkaniu.

W pierwszej połowie Zawisza miał dużą przewagę. Oddał na bramkę gości siedem strzałów, w tym aż pięć celnych. Rywale uderzali tylko dwa razy i to mocno niecelnie.

W 65. minucie z powodu urazu boisko opuścił Kamil Patelczyk. Dziesięć minut później trener gości zmienił aż trzech zawodników i m.in. zdjął z placu gry Dampca.

Trener Kołc odpowiedział wprowadzeniem Piotra Okuniewicza, który zastąpił w 84. minucie Korneliusza Sochania. – Zmieniliśmy ustawienie. Wszedł drugi napastnik. Piotrek zajął miejsce klasycznej dziewiątki w polu karnym. Kamil (Żylski – przyp. red.) uzyskał więcej swobody, mógł zbiegać w boczne sektory – tłumaczył po meczu to posunięcie trener Kołc. I tak właśnie padła pierwsza bramka. Żylski urwał się obrońcom na lewym skrzydle, podciągnął do linii końcowej i dośrodkował mocno w pole bramkowe. Piłka była na tyle mocno uderzona, że minął się z nią bramkarz Stolemu i na tyle precyzyjnie dograna, że dopadł do niej wbiegający z głębi pola Rafał Piekuś i wpakował futbolówkę z bliska do siatki gości.

Chwilę później strzelec gola zszedł z boiska, a w jego miejsce wszedł Jan Chachuła. 19-letni pomocnik przepięknie zameldował się w grze. W doliczonym czasie otrzymał prostopadłe podanie w okolicy linii pola karnego, nawinął obrońcę, ustawił sobie piłkę do uderzenia lewą nogą i huknął nie do obrony. Futbolówka łukiem minęła bramkarza i tuż przy słupku wpadła do bramki Stolemu.

- Byliśmy dziś cierpliwi. Brakowało może klarownych sytuacji, ale mecz kontrolowaliśmy. Cały czas dążyliśmy do zwycięstwa. Cieszę się z wygranej. Zespół stanął na wysokości zadania – nie krył radości po meczu trener Kołc.

Po zwycięstwie 2:0 ze Stolemem Zawisza ma 19 punktów i zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli. Za tydzień niebiesko-czarni jadą do Szczecina na mecz ze Świtem Skolwin, który pokonał w sobotę Bałtyk w Gdyni 3:2, mimo że po dziewięciu minutach przegrywał już dwoma bramkami.

ZAWISZA BYDGOSZCZ – STOLEM GNIEWINO 2:0 (0:0)

Bramki: Rafał Piekuś (88 min.), Jan Chachuła (90+1 min.)