Podróże 14 maj 2021 | Redaktor
Dokąd na urlop w 2021 roku? [TURYSTYKA]

Chorwacja/mat. Alfa Mar

Pomimo że tegoroczne wakacje nadal stoją pod znakiem zapytania ze względu na pandemię, coraz więcej osób już planuje letnie wyjazdy. Zatem: gdzie Polacy planują spędzić tegoroczny urlop? Czy pandemia zmieniła nasze dotychczasowe preferencje wyjazdowe?

Polacy chcą podróżować jak nikt inny w Europie. Zgodnie z raportem European Travel Commission (ETC) nasz kraj ma jeden z najwyższych wskaźników osób, które w tym roku chcą odbyć podróż lotniczą. Polacy są najbardziej optymistycznie nastawieni do podróży zagranicznych dzięki wdrażanym w różnych krajach programom szczepień. Z tygodnia na tydzień zainteresowanie ofertami biur podróży rośnie, choć nie jest tak wielkie, jak przed pandemią.

Testy w różnych krajach

W bieżącym sezonie rezerwacji w first minute jest znacznie mniej niż w poprzednich latach, ale jednak stopniowo ich przybywa. Ludzie spragnieni są podróży, chcą odpocząć i nabrać sił, choć na chwilę znaleźć się w innej rzeczywistości.

Duży wpływ na wybór kierunku wyjazdu ma konieczność wykonania testu pod kątem koronawirusa, lub jej brak. Hitem zimy były kierunki egzotyczne bez obowiązkowych testów oraz Egipt z testem możliwym do zrobienia po przylocie, co opłacało kilka biur podrózy.

Do tej pory można dokonywać testu za 30 dolarów w Egipcie, a część biur proponuje jego opłacenie w ramach promocji. Są też kraje bez obowiązkowych testów, takie jak Tanzania (Zanzibar – który cieszył się dużą popularnością w tym roku), Dominikana, Kuba czy Meksyk.

Numer jeden: Turcja

Turcja, Egipt i Grecja to trzy kraje, które najchętniej wybierają polscy turyści. Popularne są również: Bułgaria, Hiszpania i Tunezja (w szczególności Djerba).

Chorwacja/fot. Alfa Mar

Osoby preferujące dojazd własnym samochodem najczęściej rezerwują „mały kraj na wielkie wakacje” – Chorwację, która słynie z pięknego „poszarpanego” wybrzeża otoczonego górami, tysiąca wysp oraz urokliwych miasteczek i niezwykłej przyrody.

Efez/mat. Alfa Mar

Numerem jeden wśród kierunków na lato 2021 jest Turcja. Turystów przyciągają piękne krajobrazy, niezwykłe zabytki i doskonała baza hotelowa z bogatą ofertą all inclusive. Na uwagę zasługują niezwykłe tarasy wapienne w Pamukkale, skalne miasta w Kapadocji, niezwykły Istambuł, starożytne miasta Efez i Side, oraz cudowne zatoki w Turcji Egejskiej, w Marmaris i Bodrum.

Swoich zwolenników mają Egipt, kraj z niesamowitymi budowlami, ciepłym morzem i gwarancją słonecznej pogody, oraz Tunezja, słynąca z pięknych, szerokich i piaszczystych plaż i zróżnicowanych krajobrazów, docenionych przez wiele ekip filmowych, m.in. przez twórców „Gwiezdnych Wojen”.

Grecja z ugruntowaną pozycją

Do ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków od wielu lat należy Grecja. Turystów przyciągają: bogata kultura, przepiękne plaże i zróżnicowane krajobrazy, przepyszne greckie jedzenie, niesamowite widoki oraz zabytki. Poza Grecją kontynentalną dużą popularnością cieszą się greckie wyspy. Najczęściej odwiedzanymi są: Kreta, Rodos, Kos, Zakynthos i Korfu. Wzrasta także zainteresowanie Kefalonią, Lefkadą i wyspą Skiathos.

Kefalonia/mat. Alfa Mar

Do łask klientów, po rocznej przerwie, wraca Hiszpania, jeden z najbardziej różnorodnych krajów na świecie, z bogatą i ciekawą architekturą i sztuką. Turystyka hiszpańska jest promowana w tym roku w dużym wydarzeniu ze szkoleniami dla agentów i touroperatorów „Meet Hiszpania”.

Turystów przyciągają szczególnie Andaluzja z Sewillą, Granadą i Kordobą. Natomiast ci, którzy mają ochotę wylegiwać się na przepięknych plażach, wybierają Costa Brava i Costa del Sol.

Dużym powodzeniem cieszą się również hiszpańskie wyspy: Baleary z Majorką na czele, a także powulkaniczne i egzotyczne Wyspy Kanaryjskie. Wspaniałe widoki, niebiańskie plaże i turkusowe morze sprawiają, że dla wielu stanowią one ulubione miejsce wypoczynku.

Do wybieranych kierunków należy również Bułgaria, riwiera Morza Czarnego. Ten słoneczny i słynący z szerokich piaszczystych plaż kraj polecany jest szczególnie na wakacje rodzinom z dziećmi. Najpopularniejsze kurorty to: Słoneczny Brzeg, Złote Piaski i Albena.

W naszym biurze coraz więcej osób rezerwuje także wczasy w Polsce. Tym bardziej że można u nas wykorzystać bon turystyczny, a w ofercie mamy ponad 800 hoteli i pensjonatów w całym kraju. Prym wiodą Mazury, góry i miejscowości nadbałtyckie.

Wyloty z Bydgoszczy

W obecnych czasach ważne jest ubezpieczenie z rozszerzeniem o zachorowanie na covid oraz ubezpieczenie od kosztów rezygnacji w przypadku zachorowania na covid przed wyjazdem.

Dużym plusem dla turystów jest elastyczność: możliwość zmian rezerwacji lub, co oferuje część biur, zmiany terminu wyjazdu w przypadku wykrycia covidu przed podróżą.

O wyborze kierunku często przesądza oferta czarterów z najbliższego lotniska. Z Bydgoszczy w tym roku planowane są wyloty na Zakynthos, do Turcji oraz Bułgarii. Klienci decydują się przede wszystkim na wysokiej jakości hotele, cztery- i pięciogwiazdkowe, z wyżywieniem all inclusive.

Sporo jest rezerwacji na ostatnią chwilę. Turyści chcą wiedzieć, jakie restrykcje będą obowiązywać w kraju, do którego się wybierają, dlatego często rezerwują wyjazdy dopiero na tydzień lub dwa przed wyjazdem.

Biuro Podróży Alfa Mar, które ma w swojej ofercie m.in. wyjazdy do Grecji, Egiptu, Tunezji i Hiszpanii oraz w kierunkach, do których w 2021 roku można polecieć bezpośrednio z Bydgoszczy, chętnie pomoże zaplanować podróż. Zapraszamy do kontaktu!

Marcin Kowalewski

Centrum Podróży Alfa Mar, ul. Gajowa 43 

alfamar.travelshops.pl

Artykuł opublikowany w wydaniu „Tygodnika Bydgoskiego” z 29 kwietnia 2020 roku. 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor