Podróże 21 kwi 2019 | Redaktor
Kwitnący grecki ogród. Wakacje na Korfu

Materiał Alfa Mar

Nie bez powodu nazywana jest „Królową Wysp Jońskich”. Na zielonej Korfu odpoczywali m.in. Napoleon i cesarzowa Sissi.

Korfu to największa spośród wysp Archipelagu Jońskiego (592 km kw.), mająca kształt wydłużonego sierpa. Położona jest obok Półwyspu Bałkańskiego, zaledwie 2,5 km od Albanii. Zachwyca bogatą roślinnością z mnóstwem drzewek oliwnych, fig, cytrusów i cyprysów. Słynie z łagodnego klimatu i krystalicznie czystej wody morskiej. Niegdyś nazywana „Królową Wysp Jońskich”, była ulubionym celem podróży europejskich władców. Wypoczywali tu m.in. Napoleon, cesarzowa Sissi i cesarz Wilhelm II. Według mitologii było to ostatnie miejsce, w którym zatrzymał się Odyseusz, zanim wrócił na Itakę. 

Od innych wysp Korfu wyróżnia wszechobecna roślinność – uznaje się, że to najbardziej zielona z greckich wysp. Sprzyja temu łagodny, wilgotny klimat. Korfu to wielki ogród botaniczny, rosną tu orchidee i drzewa laurowe. Gdziekolwiek spojrzeć, pełno tu ogrodów cytrusowych, winnic i gajów oliwnych. Północ wyspy jest bardziej zielona i górzysta, z urokliwymi zatokami, a południe – nizinne, z ciągnącymi się kilometrami piaszczystymi plażami, dzięki którym zyskała także miano „wyspy rajskich plaż”. 

Zabytki z różnych „bajek” 

Architekturę Korfu cechuje duża różnorodność kulturowa. Mamy tu do czynienia z wpływami bizantyjskimi, weneckimi, francuskimi i brytyjskimi. Wysokie domy, wąskie ulice oraz żelazne balkony sprawiają wrażenie, jakby były wprost przeniesione z Wenecji. Tereny zielone świadczą o panowaniu nad wyspą Brytyjczyków, a nad miastem górują fortece przypominające o rządach Bizancjum i Wenecjan. 

Najcenniejsze zabytki, znajdują się w stolicy wyspy Kerkirze (Korfu). Warto zobaczyć tu m. in. kościół pod wezwaniem patrona wyspy – św. Spirydona, pozostałości dzielnicy żydowskiej Campiello, XIX-wieczny pałac św. Michała i Jerzego oraz położone w pobliżu stolicy doryckie świątynie poświęcone Artemidzie i Herze. Achillion – pałac austriackiej cesarzowej Elżbiety (słynnej Sissi) z 1890 r., łączący styl niemiecki z neoklasycznym, położony jest 12 km od stolicy. 

W północno-zachodniej części wyspy, w okolicy miejscowości Paleokastritsa, znajdują się dobrze zachowane ruiny twierdzy Angelokastro oraz przepiękny klasztor Theolokou z bogatą kolekcją ikon. Niedaleko Prasoudy, w centralnej części wyspy, natkniemy się na ruiny zamku. Na północy wyspy góruje Pantokrator (906 m n.p.m.) – z jego szczytu widać Albanię i miasto Korfu. Z pięknych widoków na morze i małe wysepki słyną także Perama i Benitses. Piękne zachody słońca oglądać można na przylądku Asprokavos. Natomiast zakochani powinni odwiedzić osadę Sidari, słynącą ze skał o fantastycznych formach. Dwie z nich łączy tunel zwany „kanałem miłości”. 

W Grecji, a jak na drugiej półkuli 

Udając się na Korfu, warto skorzystać także z wycieczek fakultatywnych do Albanii oraz na pobliskie porównywane do Karaibów wysepki Paksos i Antipaksos, słynące z piaszczystych zatok i błękitnego morza. 

Najbardziej popularne miejscowości wypoczynkowe to: Agios Gordios, Glyfada, Agios Stefanos i Myrtiotissa. Rodziny z dziećmi chętnie wypoczywają na cyplu Paleokastritsa – porośnięty lasem i otoczony zatokami, jest idealnym miejscem do kąpieli w morzu. Kurorty Acharavi, Roda, Sidari, Paleokastritsa, Mirtiotissa, Agios Gordis, Agios Georgios, Agios Stefanos oferują turystom wypoczynek w hotelach z basenami i all inclusive. W niektórych z nich znajdują się zjeżdżalnie i aquaparki. Na południu Korfu położona jest miejscowość Lefkimi stanowiąca centrum administracyjne południowej części wyspy. Znajduje się tu przystań promów łączących Korfu z Igoumenitsą, a na południe od niej leży rozrywkowa miejscowość wypoczynkowa Kavos. Najpiękniejsze plaże znajdują się w Agios Gordios, Glyfada, Agios Stefanos, Agios Georgios i Myrtiotissa. 

Malownicza przyroda, piaszczysta plaża i zabytki sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Szeroką ofertę wypoczynku na Korfu z wylotem z Bydgoszczy znajdą Państwo w naszym biurze.

Marcin Kowalewski

Centrum Podróży Alfa Mar

Gajowa 43 www.alfamar.pl 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor