Podróże 8 kwi 2018 | Redaktor
Muzeum pod gołym niebem

Piramidy w Gizie to jedyny z siedmiu cudów świata, który przetrwał do dzisiaj/MATERIAŁY ALFA MAR

Bajkowy świat raf koralowych i grobowce sprzed tysięcy lat. Egipt, w którym zawsze świeci słońce, po kilku latach przerwy wraca do grona najchętniej wybieranych kierunków turystycznych.

To najludniejszy kraj arabski świata, z 80 mln ludności, z której aż 98 procent mieszka w delcie i dolinie Nilu. Choć występują tutaj tylko dwie pory roku – gorąca od kwietnia do października i chłodna od listopada do marca – sezon turystyczny trwa cały rok. 

Raj dla nurków 

Najbardziej popularne kurorty położone są nad Morzem Czerwonym. Turyści najczęściej wybierają Hurghadę, Marsa Alam i Szarm el Szeikh. 

Hurghada – niegdyś spokojna rybacka wioska, dziś należy do najważniejszych miejscowości turystycznych basenu Morza Czerwonego. Piaszczyste plaże zachęcają do spokojnego wypoczynku i słonecznych kąpieli. 

El Gouna położona jest 25 km na północ od Hurghady. To dziewicza miejscowość wymarzona dla osób ceniących odpoczynek od zgiełku dużego miasta. Została zbudowana na przybrzeżnych wysepkach, porozdzielanych kanałami i cieśninami, stąd bywa nazywana „egipską Wenecją”. Kurort ten jest dziełem tego samego twórcy-wizjonera, który zaprojektował Eurodisneyland pod Paryżem. Z wyspy na wyspę można przejść suchą nogą – są bowiem połączone mostami, a porastają je egzotyczne rośliny i bajecznie kolorowe kwiaty. 

Sharm el Sheikh to w tłumaczeniu „Zatoka Szejka” położona na południowo-wschodnim krańcu półwyspu Synaj i ciągnąca się wzdłuż wybrzeża przez 20 kilometrów. Z nowoczesnym centrum położonym w Nama Bay, z dziesiątkami barów, sklepów, restauracji i dyskotek tętni życiem całą dobę. 

Marsa Alam, z którego wróciłem dwa tygodnie temu, to miejscowość dla turystów szukających spokoju, jedno z najbardziej dziewiczych miejsc w Egipcie. Znajdziemy tu piękne rafy koralowe, zjawiskowe plaże i komfortowe hotele. Wakacyjny raj!

Egipskie kurorty oferują naukę nurkowania. To okazja do podziwiania bogactwa życia raf koralowych, rozciągających się 1800 km wzdłuż wybrzeża. Ukwiały, rozgwiady i bajecznie kolorowe ryby w słonych i ciepłych przez cały rok wodach Morza Czerwonego czują się znakomicie. 

W grobowcach faraonów 

Pamiętajmy, że to w delcie Nilu powstała jedna z najstarszych cywilizacji na świecie. Będąc tutaj, warto zwiedzić najciekawsze miasta.

Kair jest zlepkiem kolejno powstających ośrodków miejskich. Od 970 r. nosi nazwę el-Kahira („zwycięskie”), jest największą metropolią i stolicą arabskiego świata. Mieszają się tu przeróżne style życia, bieda sąsiaduje z bogactwem, drapacze chmur – z domkami z gliny. Panoramę miasta tworzą meczety, a jest ich około tysiąca – najsłynniejszy to meczet Muhammada Alego, zwany Alabastrowym, jeden z największych na świecie. Imponujące jest Egipskie Muzeum Starożytności – skarbnica zawierające ponad 120 tysięcy eksponatów.

Giza – znajduje się na zachodnim brzegu Kairu. Zobaczymy tu najsłynniejsze i najbardziej tajemnicze budowle na ziemi: piramidy królów – Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa wysokie na prawie 137 m oraz wyrzeźbionego w skale Sfinksa o ciele lwa i twarzy człowieka. Piramidy w Gizie to jedyny z siedmiu cudów świata, który przetrwał do dzisiaj. 

Luksor – to dawne starożytne Teby, zwane „miastem stu bram”. Nil dzieli miasto na dwie części. Zachodnia część to miasto umarłych, czyli Dolina Królów z ok. sześćdziesięcioma grobowcami, w tym najsłynniejszym grobowcem Tutenchamona. 

Synaj jest półwyspem o długiej i fascynującej historii. Położona tutaj góra Synaj to święte miejsce trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Turyści i pielgrzymi przybywają tu, aby po całonocnej wspinaczce podziwiać wschód słońca, widok na okoliczne wzgórza i klasztor św. Katarzyny. Wprost stąd warto wybrać się do Jerozolimy i Petry. 

Najlepszym sposobem, by odkryć magiczny urok Egiptu, jest rejs po Nilu, coraz bardziej popularny z uwagi na atrakcyjność widoków, bliskość zabytków i komfortowe warunki spędzania urlopu. Po dobiciu do portu często wystarczy przejść tylko kilkaset metrów, by znaleźć się w świecie sprzed tysięcy lat. 

W Egipcie lato trwa cały rok, jest dobrym miejscem na wakacje również podczas zimy. Nowością jest możliwość wylotów na trzy tygodnie lub dłużej. Hotele z all inclusive, basenami, zjeżdżalniami i aquaparkami zapewniają wiele atrakcji na aktywne wakacje. To także dobry kierunek wakacyjny dla rodzin z dziećmi, dla których wiele ośrodków organizuje także polską animację. l 

Marcin Kowalewski

Centrum Podróży Alfa Mar

ul. Gajowa 43

www.alfamar.pl               

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor