Podróże 3 lip 2018 | Redaktor
Perły Grecji z wylotem z Bydgoszczy

Kefalonia jest największą spośród Wysp Jońskich. Słynie z arcydzieł weneckiej architektury/Materiał Alfa Mar

Wyspy Jońskie to najbardziej zielony i najdalej na zachód wysunięty archipelag Grecji, z łagodnym klimatem i bogatą historią. W tym roku na dwie z wysp, Zakynthos i Korfu, możemy polecieć wprost z Bydgoszczy.

Dzięki swemu położeniu Wyspy Jońskie były wenecką fortpocztą przy granicy z imperium tureckim. Właśnie dlatego wzniesiono tutaj potężne umocnienie, czym wyróżnia się wyspa Korfu, a na wszystkich pozostałych, począwszy od architektury po kuchnię, łatwo dostrzec wpływy włoskie. 

Na wakacje w 2018 roku na wyspy można wybrać się samolotem bezpośrednio z Bydgoszczy. Zakynthos od lat jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków lotniczych w Bydgoszczy. W tym roku debiutują także loty na Korfu.

Pozostałe najciekawsze wyspy archipelagu to Kefalonia i Lefkada, które samolotem mogliśmy odwiedzić w poprzednim sezonie. 

Klify, plaże i żółwie 

Zakynthos jest najbardziej wysuniętą na południe wśród Wysp Jońskich, na zachodnich krańcach wybrzeży Peloponezu. To trzecia co do wielkości wyspa Archipelagu Jońskiego o długości ok. 40 km i szerokości 20 km. Jej złociste plaże u stóp śnieżnobiałych klifów, oblewane turkusowym morzem są oblegane przez tysiące turystów. 

Wyspa ma dwa oblicza: większa jej część pozostaje zielona i dziewicza, na północy jednak pokrywają ją surowe góry, które ku południowi ustępują miejsca wyżynom, a potem żyznym równinom. Południowe i wschodnie wybrzeże otaczają turkusowe zatoki i malownicze plaże. To tu skupiają się miejscowości wypoczynkowe wyspy. 

Głównym miastem turystycznym jest Laganas z 14-kilometrową piaszczystą plażą, będącą częścią Morskiego Parku Narodowego. Zatoka Laganas jest ulubionym miejscem lęgowym żółwi Caretta Caretta. Z tego powodu pewna część plaży jest zamknięta dla turystów. Na półwyspie Vasilikos oprócz malowniczych zatok odnajdziemy piękne piaszczyste, na wpół dzikie, plaże. Na południowym-wschodzie wyspy znajduje się mniej tłoczna miejscowość Tsivili z szeroką piaszczystą plażą. W pobliżu na turystów czeka wiele atrakcji: Tsivili Water Park, Morskie Muzeum, boiska do minigolfa oraz kręgielnia.

Stolicą wyspy jest miasto Zakynthos. Na głównym rynku miasta znajduje się kościół św. Mikołaja. Rynek nazwano na cześć XIX-wiecznego poety Solomosa, autora hymnu narodowego. 

Wybierając się na północ, należy na chwilę zajrzeć na plażę Xigia, słynącą ze źródeł siarkowych pozytywnie wpływających na skórę. Z przylądka Skinari warto wybrać się łodzią do Błękitnych Grot, nazwanych tak z powodu koloru wody. Największą atrakcją wyspy oraz wizytówką Grecji jest Navagio – plaża wraku, na której w latach 80. rozbił się statek przemytników. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż świata, otoczoną z trzech stron wysokimi klifami. Warto ją podziwiać z dwóch perspektyw – od góry, ze specjalnego tarasu, oraz wpływając od strony morza. Będąc na północy, nie można zapomnieć o wiosce Anafonitra z najstarszym bizantyjskim klasztorem, w którym mieszkał patron wyspy – św. Dionizy. 

Chcąc zobaczyć symbol wyspy, żółwia Caretta Caretta, warto wybrać się na rejs w południowej części wyspy, podczas którego możliwe będzie podziwianie tego zagrożonego gatunku. Głównym miejscem lęgowym jest wyspa Maranthonisi, która ponadto słynie z tego, że wyglądem przypomina żółwia. 

Zielona królowa wysp 

Korfu ma kształt wydłużonego sierpa i położona jest obok Półwyspu Bałkańskiego, zaledwie 2,5 km od Albanii. Niegdyś nazywana „Królową Wysp Jońskich”, była ulubionym celem podróży europejskich władców. Wypoczywali tu m.in. Napoleon, cesarzowa Sissi i cesarz Wilhelm II. Według mitologii było to ostatnie miejsce, w którym zatrzymał się Odyseusz, zanim wrócił na Itakę. Od innych wysp Korfu odróżnia wszechobecna zieleń – uznaje się, że to najbardziej zielona z greckich wysp. Sprzyja temu łagodny, wilgotny klimat. Korfu to wielki ogród botaniczny, rosną tu orchidee i drzewa laurowe. Gdziekolwiek spojrzeć, pełno tu ogrodów cytrusowych, winnic i gajów oliwnych. Północ wyspy jest bardziej zielona i górzysta, z uroczymi zatokami, a południe – nizinne, z ciągnącymi się kilometrami piaszczystymi plażami. Dzięki nim zyskała również miano „wyspy rajskich plaż”. 

Na architekturę Korfu piętno odcisnęła duża różnorodność kulturowa. Mamy tu do czynienia z wpływami bizantyjskimi, weneckimi, francuskimi i brytyjskimi. Wysokie domy, wąskie ulice oraz żelazne balkony sprawiają wrażenie, jakby zostały przeniesione wprost z Wenecji. Tereny zielone świadczą o panowaniu nad wyspą Brytyjczyków, a nad miastem góruje stara i nowa forteca przypominająca o panowaniu Bizancjum i wenecjan. 

Najcenniejsze zabytki znajdują się w stolicy wyspy, Kerkirze, inaczej – Korfu. Warto zobaczyć m. in. kościół pod wezwaniem patrona wyspy, św. Spirydona, pozostałości dzielnicy żydowskiej Campiello, XIX-wieczny pałac św. Michała i Jerzego oraz położone w pobliżu stolicy świątynie poświęcone Artemidzie i Herze. Achillion – pałac austriackiej cesarzowej Elżbiety (słynnej Sissi) z 1890 r., łączący styl niemiecki z neoklasycznym – położony jest 12 km od Korfu. W północno- zachodniej części wyspy, w okolicy miejscowości Paleokastritsa, znajdują się dobrze zachowane ruiny twierdzy Angelokastro oraz przepiękny klasztor Theolokou z bogatą kolekcją ikon. Niedaleko Prasoudy, w centralnej części wyspy, natkniemy się na ruiny zamku. Na północy wyspy góruje Pantokrator (906 m n.p.m.) – z jego szczytu widać Albanię i miasto Korfu. Natomiast zakochani powinni odwiedzić osadę Sidari, która słynie ze skał o fantastycznych formach. Dwie z nich łączy tunel zwany „kanałem miłości”. Udając się na Korfu warto skorzystać także z wycieczek do Albanii oraz na pobliskie wysepki Paksos i Antipaksos, słynące z piaszczystych zatok i błękitnego morza, porównywane do Karaibów. 

Najbardziej popularne miejscowości wypoczynkowe to: Acharavi, Roda, Sidari, Paleokastritsa, Mirtiotissa, Agios Gordis, Agios Georgios, Agios Stefanos oferujące turystom wypoczynek w hotelach z basenami i all inclusive. W niektórych z nich znajdują się zjeżdżalnie i aquaparki. Rodziny z dziećmi chętnie wypoczywają na cyplu Paleokastritsa – porośniętym lasem i otoczonym zatokami. To idealne miejsce do kąpieli w morzu. 

Na greckich Karaibach 

Kefalonia jest największą spośród Wysp Jońskich – cechuje się niesamowitymi krajobrazami i przepięknymi górami wpadającymi wprost do turkusowej wody w postaci białych klifów, a także urokliwymi miasteczkami. Typowo grecki klimat sprawia, że jest coraz chętniej wybierana przez polskich turystów. To tutaj znajdziemy zjawiskową plażę Myrtos, gdzie nakręcono film „Kapitan Corelli”. Kefalonia zachwyca różnorodnością oraz arcydziełami weneckiej architektury. 

Lefkada to także wyjątkowa – i jeszcze nieodkryta – perła Wysp Jońskich z błękitną wodą, niesamowitymi widokami oraz plażami nazywanymi „Karaibami Grecji”. Będąc na tej wyspie, warto zobaczyć takie miejsca jak: Egremni, Kathisma, Kalamitsi, Agios Nikitas, Gialos oraz oczywiście słynną plażę, Porto Katsiki. Wyspę porastają gaje oliwne, wysokie cyprysy oraz drzewa cytrusowe. Lefkada oczarowuje wspaniałymi widokami turkusowego morza i zatok ze stromymi białymi klifami. Najciekawsze kurorty to Nidri położone w otoczeniu wzgórz porośniętych lasem i Lefkada, stolica, pełna jachtów, wąskich uliczek i kolorowych arkad. Właśnie tutaj znajdziemy hotele i prywatne wille z cudownymi widokami, gdzie odpoczniemy od pracy i wielkomiejskiego zgiełku.  

Marcin Kowalewski 

Centrum Podróży 

Alfa Mar Gajowa 43 

www.alfamar.pl 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor